ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշել է խստացնել ներգաղթյալների ընդունման կանոնները: ԱՄՆ-ում միգրանտներին ապաստան տալու վերաբերյալ նոր ծրագիրը կարող է ընդունվել արդեն գալիք շաբաթ: Այդ մասին հայտարարել է ինքը Թրամփը:
«Ըստ այդ ծրագրի օտարերկրաիցներն այլևս չեն կարողանա ապօրինի ճանապարհով ազատ մուտք գործել երկիր՝ անհիմն դիմումներ ներկայացնելով ապաստան ստանալու համար,-ասել է ԱՄՆ նախագահը, հայտնում է «Կոմերսանտը»:
Ըստ նրա, ապաստան հայցելու դիմումն այսուհետ հնարավոր կլինի ներկայացնել միայն ԱՄՆ մուտքի կետերում: Նա հավաստիացրել է, որ իր ծրագիրն ամբողջովին օրինական է լինելու, սակայն նշել է, որ ապաստան հայցողները, որոնց կհայտնաբերվեն սահմանն ապօրինի հատելիս, կպահվեն վրաններում և չեն ազատվի դատավարությունից:
«Մենք հսկայական քանակի վրաններ ենք պատրաստում և պահելու ենք նրանց վրաններում,-ասել է Թրամփը:
ԱՄՆ նախագահը գործող դրույթը, որի համաձայն ապաստան հայցողները կարող են դիմում ենրկայացնել ցանկացած վայրում, «սողանցք է» համարել ապօրինի ներգաղթյալների համար:
Թրամփի դիրքորոշումը պայմանավորված է Կենտրոնական Ամերիկայից ներգաղթյալների մեծ հոսքով, որոնք փորձում են ԱՄՆ տարածք ներթափանցել: ԱՄՆ նախագահը դա ներխուժում է» համարել, որը լուրջ սպառնալիք է երկրի անվտանգությանը:

2 Ноябрь 2018 - 06:49 AMT
Новый план о предоставлении убежища мигрантам в США может быть принят в исполнительном порядке на следующей неделе. Об этом заявил американский президент Дональд Трамп.
«В соответствии с этим планом иностранцы больше не получат свободный проход в страну незаконным путем, подавая безосновательные заявления в поисках убежища»,— сказал Трамп журналистам, пишет «Ъ».
По его словам, заявления о предоставлении убежища теперь можно будет подать только в местах въезда в США. Президент США заверил, что его план будет полностью законным. Однако он отметил, что любые просители убежища, которых поймают при незаконном пересечении границы, будут содержаться в палатках и не будут освобождены до судебного разбирательства.
«Мы строим огромное количество палаток и будем держать их в палатках»,— заявил господин Трамп.
Президент США назвал положение, позволяющее ищущим убежище лицам въезжать в любом месте, «лазейкой», которая является магнитом для нелегальной иммиграции.
Слова Дональда Трампа связаны с большим количеством мигрантов из Центральной Америки, которые пытаются проникнуть на территорию США. Американский президент назвал это «вторжением», которое представляет серьезную угрозу безопасности страны.