Կորեայի Ժողովրդական Դեմոկրատական Հանրապետության առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը նոյեմբերին, հավանաբար, կայցելի Ռուսաստան: Մոսկվան խնդրել է, որպեսզի նրա այցը մինչև 2018-ի ավարտը կայանա: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ-ում Հարավային Կորեայի դեսպան Յուն Գին:
Այցի մանրամասների մասին վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել, այժմ հյուսիսկորեական ղեկավարությունը գնահատում է այցի ժամկետն ու վայրը, ինչպես նաև բանակցությունների ծրագիրը, նշել է դիվանագետը:
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի այցից հետո Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի պատասխան այցը կկայանա Հյուսիսային Կորեա, գրում է Deutsche Welle-ն Ռենհափ հարավկորեական գործակալության վրա հղումով:
Սեպտեմբերի սկզբին ՌԴ Ֆեդերացիայի Դաշնության խոսնակ Վալենտինա Մատվիենկոն, որն այցելել էր Փհենյան և ՌԴ նախագահ Պուտինի նամակը փոխանցել Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդին, հայտարարել է, որ Կիմ Չեն Ինը հաստատել է, որ պատրաստ է այցելել Ռուսաստան: Ըստ նրա, Կիմը մտադիր է Պուտինի հետ քննարկել երկու երկրների ռազմավարությունն ու համագործակցության ռազմավարությունը:
Հունիսին տեղի է ունեցել Կիմ Չեն Ինի և Դոնալդ Թրամփի «պատմական հանդիպումը»: Հանդիպման կենտրոնական հարցերից մեկը Հյուսիսային Կորեայի միջուկային ծրագրի ապագան էր:

5 Ноябрь 2018 - 11:44 AMT
Лидер КНДР Ким Чен Ын, по всей видимости, посетит Россию уже в ноябре. Москва попросила, чтобы его визит состоялся до конца 2018 года. Об этом сообщил посол Южной Кореи в РФ У Юн Гын.
Окончательное решение о деталях поездки Кима еще не принято, сейчас северокорейское руководство оценивает время и место его визита, а также план переговоров, указал дипломат.
После приезда лидера КНДР планируется ответный визит президента России Владимира Путина в Северную Корею, пишет Deutsche Welle со ссылкой на южнокорейское агентство Ренхап.
В начале сентября спикер Совета Федерации РФ Валентина Матвиенко, которая посетила Пхеньян и передала северокорейскому лидеру письмо Путина, заявила, что Ким Чен Ын подтвердил свою готовность посетить Россию. По ее словам, Ким намерен обсудить с Путиным стратегию и перспективу сотрудничества двух стран.
В июне состоялась «историческая встреча» Ким Чен Ына и Дональда Трампа. Одним из ее центральных вопросов стало будущее северокорейской ядерной программы. Впоследствии Пхеньян выразил готовность к денуклеаризации Корейского полуострова.