Հայաստանի հարաբերությունները որևէ երկրի հետ չեն զարգանում երրորդ երկրների հետ հարաբերությունների հաշվին: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը խորհրդարանում 2019-ի բյուջեի քննարկման ժամանակ:
«Մենք փոխգործակցությունը Իրանի հետ չենք իրականացնում ԱՄՆ-ի հետ մեր գործընկերության հաշվին: Դա պահանջում է բավականին մեծ կենտրոնացում՝ դիվանագիտական, քաղաքական, նաև տնտեսական փոխգործակցության տեսանկյունից, մանավանդ, երբ ուժի մեջ են միջազգային պատժամիջոցները»,- նշել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նազարյանի խոսքով, շատ էական է դիվանագիտական մանևրումը, որն իրականացնում է Հայաստանը:
«Մինչ օրս դա հաջողվել է: Հուսամ, որ բովանդակային և թափանցիկ քննարկումների միջոցով մեզ հնարավորություն կընձեռվի պահպանել այդ կարևորագույն հավասարակշռումը, երբ խոսքը վերաբերվում է Հայաստան-Իրան, և Հայաստանի ու մյուս գործընկերների հետ հարաբերությունների զարգացմանը»,- նշել է դիվանագետը:
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ԱԺ-ում անդրադառնալով ԱՄՆ նախագահի Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի՝ Իրանի շուրջ «օղակը սեղմելու» մասին հայտարարությանը, ասել է, որ վերջինիս հետ հանդիպմանն ասել է, որ Իրանի և Վրաստանի հետ ՀՀ-ի առանձնահատուկ հարաբերությունները դուրս են աշխարհաքաղաքական որևէ ազդեցությունից:

Armenia does not develop relations with a country at the expense of a third one, Deputy Foreign Minister Karen Nazaryan said at the 2019 draft budget discussion at the National Assembly on Tuesday, November 6.
“We are not cooperating with Iran at the expense of our partnership with the United States," Nazaryan was quoted as saying by Aysor.am.
"Great diplomatic and political efforts are necessary, especially given the international sanctions.”
Nazaryan said Armenia is diplomatically maneuvering and expressed hope that the country will manage to maintain the balance in relations with Iran and other countries.
Expert on Iranian studies Vardan Voskanyan said earlier that according to a source, the Iranian Foreign Minister has thanked his Armenian counterpart for Yerevan's friendly stance towards Tehran.