ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ընթացքը մտել է բավական ինտենսիվ փուլ և առաջիկայում այս գործընթացը բոլոր դերակատարներից կպահանջի թիրախավորված աշխատանք և մոտեցումներ: Այդ մասին խորհրդարանում ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարարի պաշտոնակատար Կարեն Նազարյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ-Եմ հարաբերությունները։
Նա ընդգծել է, որ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում անկյունադարձային իրադարձություն հանդիսացավ ապրիլին Համապարփակ և ընդլայնված գործունեության համաձայնագրի վավերացումը ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Այդ փաստաթղթի դրույթների գրեթե 80 տոկոսը հունիսի 1-ից մտավ ժամանակավոր կիրարկման փուլ։ Սակայն որպեսզի հնարավոր լինի կիրարկել համաձայնագիրն ամբողջությամբ, ԵՄ անդամ բոլոր երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացման կամ դրա ուժի մեջ մտնելու համար, անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերը պետք է ավարտին հասցվեն։
Մինչև օրս այն վավերացրել են բալթյան երկրները, Բուլղարիան, Լեհաստանը, Լյուքսեմբուրգը, Դանիան, Ռումինիան, և մի շարք այլ երկրներ, որոնք մասամբ են իրականացրել, սակայն սպասվում է ամբողջական վավերացման գործընթաց մոտ ժամանակներս»,- մանրամասնել է Նազարյանը։
Ստրասբուրգում հոկտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի առաջին նիստը: Նոր մակարդակի խորհրդարանական այս ձևաչափը, որը նախատեսված է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով, փոխարինում է ԵՄ-Հայաստան համագործակցության հանձնաժողովի ձևաչափին և կոչված է ամրապնդելու Եվրոպական խորհրդարանի և ՀՀ Ազգային ժողովի միջև փոխգործակցությունը:
Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին, Բրյուսելում:

Relations between Armenia and the European Union have embarked on a rather intense phase, Acting Deputy Foreign Minister Karen Nazarian said at the joint session of the parliament’s standing committees on European Integration and Budgetary Affairs on Tuesday, November 6.
He said that the Armenian parliament’s ratification of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) in April marked a breakthrough in bilateral relations.
“Almost 80 percent of the document has entered into provisional application on June 1. But for the document to fully take effect it is necessary to complete the relevant interstate procedures,” he was cited as saying by Panorama.am.
The official said that eight EU member states, including Lithuania, Latvia, Estonia, Bulgaria, Poland, Luxemburg, Denmark and Romania have ratified the deal, while a number of other countries are expected to complete the ratification in the near future.
Nazarian expressed conviction that the agreement will enable Armenia to launch a more effective cooperation with the EU member states, including in the trade and economic sector.
“GSP+ envisages zero tariffs for 6500 products. First of all, we need to inform the private sector about this opportunity and encourage access to this system, which can further boost Armenia-EU relations,” he added.
The EU and Armenia signed the CEPA on the sidelines of the EU Eastern Partnership Summit in November 2017.