Ադրբեջանի Միջազգային բանկի նախկին ղեկավար Ջահանգիր Հաջիևի կինը՝ Զամիրա Հաջիևան, որը Լոնդոնի էլիտային Harrods հանրախանութում 10 տարում ավելի քան 16 մլն ֆունտ ստեռլինգ կամ մոտ 18 մլն եվրո է ծախսել, ձերբակալվել է: Այդ մասին հայտնել է The Guardian-ը:
Կնոջը ձերբակալել են՝ արտահանձնման հարցում ստանալով Ադրբեջանի իշխանություններից, գրում է Deutsche Welle-ն:
Դատարանում հայտարարել են, որ Հաջիևային կարող են ազատ արձակել 500 հազար ֆունտ ստեռլինգ գրավի դիմաց։ Այդ դեպքում նա պետք է ապրի Լոնդոնի իր տանը և ամեն օր գրանցվի ոստիկանությունում։ Դատախազությունը վիճարկել է այդ որոշումը, քանի որ Հաջիևան կալանքի տակ պետք է մնա մինչև նոյեմբերի 8-ը, երբ քննվելու է բողոքարկման դիմումը:
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի Հանցավորության դեմ պայքարի ազգային գործակալությունը 55-ամյա Հաջիևայի մոտից առգրավել էր մոտ 400,000 ֆունտի ոսկերչական իրեր: Նրա մոտ հայտնաբերել են ավելի քան 50 թանկարժեք զարդ, որոնք աճուրդի են հանվել Christie's-ում: Առգրավվածի մաս է կազմել նաև Boucheron սապֆիրը; Հաջիևան առաջին օտարերկրացին է Մեծ Բրիտանիայում, որից պահանջում են ներկայացնել իր միջոցների ծագումը:
Հաջիևայի ամուսինը 2016-ին հեռակա կարգով Ադրբեջանում դատապարտվել է 15 տարվա ազատազրկման խարդախության և յուրացման համար: Ջահանգիր Հաջիևն Ադրբեջանի պետական բանկի նախագահն էր:

A woman who spent £16m at Harrods and became the subject of the UK's first Unexplained Wealth Order has been arrested and faces extradition.
Zamira Hajiyeva, 55, is the wife of an ex-state banker who is serving a 15-year prison sentence for embezzlement in their home country of Azerbaijan, the BBC reports.
Hajiyeva, who lives in a £15m house near the London store, became the first person to be served a UWO by the National Crime Agency last month.
Her lawyers say she is no "fraudster".
The UWO means she has to explain the origin of her fortune.
It was revealed at Westminster Magistrates Court in London that Hajiyeva was arrested last week by officers from the Metropolitan Police acting on an extradition request from the authorities in the Azerbaijan capital, Baku.
She faces two charges of embezzlement and has been been held in custody since giving herself up voluntarily last Tuesday.
At a bail hearing, prosecutors argued that she should not be released, claiming she posed a flight risk.
Her legal team argued that though she was clearly a "spendthrift", she was not "a fraudster" or likely to flee the country.
Hugo Keith QC added that her children were based in the UK, where she has also lived for almost a decade having left Azerbaijan after surviving a violent kidnapping.
Senior district judge Emma Arbuthnot agreed that Hajiyeva could be released on bail – if she pays £500,000 as a guarantee, stays at her home in Knightsbridge, does not travel outside the M25 and reports to police every day.
But prosecutors immediately appealed, meaning she will remain in custody.
The appeal hearing is expected to take place on Thursday at the High Court.
Hajiyeva also remains under investigation by the NCA.
Last week, the agency seized jewellery belonging to her family that was worth more than £400,000 and was due to be auctioned at Christie's auction house.