Առնվազն 50 մարդ է զոհվել Կալիֆորնիայում անտառային հրդեհների հետևանքով: Այդ մասին նոյեմբերի 13-ին հայտնել են տեղի իշխանությունները:
Գրեթե բոլոր զոհերի մարմինները հայտնաբերվել են Փարադայս քաղաքի տարածքում: Եվս 2 մարդ է զոհվել առափնյա Մալիբուում: Զոհվածների իրական թիվը կարող է ավելին լինել, քանի որ տասնյակ մարդիկ անհետ կորած են համարվում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Արդեն 7-րդ օրը մոլեգնող հրդեհներն առավելագույն թվով զոհերի պատճառ են դարձել Կալիֆորնիայի ամբողջ պատմության մեջ:
Հրդեհի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 450 քկմ: Միաժամանակ անտառներն այրվում են մի քանի վայրում: Որպես պատճառ նշվում է չոր եղանակն ու ուժեղ քամին, որի հետևանքով որոշ վայրերում կրակը տարածվում է ժամում 80 կմ արագությամբ:Մալիբուի շրջանում ավելի քան 370 տուն է այրվել: Նահանգի հյուսիսում գրեթե ամբողջովին այրվել է Փարադայս քաղաքը: Տարհանվել է մոտ 150,000 բնակիչ:

Уже по меньшей мере 50 человек стали жертвами опустошительных лесных пожаров на севере Калифорнии. Об этом местные власти сообщили 13 ноября.
Почти все тела погибших были найдены в районе города Парадайс. Еще два человека стали жертвами пожара в прибрежном городе Малибу. Реальное число погибших может оказаться еще выше, так как десятки человек числятся пропавшими без вести, пишет Deutsche Welle.
Нынешние пожары, бушующие уже седьмой день, с 8 ноября, повлекли за собой наибольшее число жертв за всю историю Калифорнии.
Сгорели сотни квадратных километров леса, разрушены тысячи домов, эвакуированы сотни тысяч людей. При этом побороть стихию пока не удается: местные власти предположили, что на тушение огня может потребоваться три недели. 12 ноября президент США Дональд Трамп объявил Калифорнию зоной крупного стихийного бедствия.