Հայկական Կաղանդ պապն ընդգրկվել է ԱՊՀ երկրների և Վրաստանի լավագույն Ձմեռ պապերի 5-յակում, որոնք պահանջարկ կունենան զբոսաշրջիկների մոտ ձմռանը: Այդ մասին հայտնում է վերլուծական ՏուրՍտատ գործակալությունը:
Նշվում է, որ Կաղանդ պապը կամ Մեծ Պապիկը կանաչ հանդերձանք է կրում և դիմավորում է հյուրերին Ձյունանուշի հետ միասին:
ԱՊՀ երկրների զբոսաշրջիկների կողմից սիրված Ձմեռ պապերի առաջին տասնյակում են ընդգրկվել՝ Դզեդ Մառոզը Բելառուսից, Այազ ատան Ղազախստանից, Շախտա բաբան Ադրբեջանից, Կաղանդ պապը Հայաստանից, Քորբոբոն Ուզբեկստանից, Մոշ Կրեչունը Մոլդովայից, Այազ ատան Ղրղզստանից, Բոբոյի բարֆին Տաջիկստանից, Այազ բաբան Թուրքմենստանից և Թովլիս պապը Վրաստանից:
Վարկանիշը կազմվել է ըստ զբոսաշրջիկների այցելությունների Ձմեռ պապերի նստավայրեր: Գլխավոր ոուսական Ձմեռ պապը նշում է իր ծննդյան օրը նոյեմբերի 18-ին Վելիկի Ուստյուգ քաղաքում: Այդ օրը նա առաջին ամանորյա լույսերն է վառում ՌԴ-ում և դիմավորում է երկրի բոլոր շրջանների ու ԱՊՀ երկրների Ձմեռ պապերին:

Армянский Дед Мороз – Каханд Папи – входит в первую пятерку самых лучших и популярных у туристов Дедов Морозов в странах СНГ и Грузии предстоящей зимой. Об этом сообщает аналитическое агентство ТурСтат.
Отмечается, что Каханд Папи или Мец Папук («Дедушка нового года»), одетый в зеленый костюм, встречает гостей вместе с Дзюнанушик («Снежная Ануш»).
В первую десятку популярных у туристов Дедов Морозов стран СНГ входят Дзед Мароз в Белоруссии, Аяз Ата в Казахстане, Шахта Баба в Азербайджане, Каханд Папи в Армении, Корбобо в Узбекистане, Мош Крэчун в Молдове, Аяз Ата в Кыргызстане, Бобои Барфи в Таджикистане, Аяз Баба в Туркменистане и Товлис Папа в Грузии.
Рейтинг составлен по результатам анализа посещений туристами резиденций Дедов Морозов.
Главный российский Дед Мороз отмечает свой День рождения 18 ноября в городе Великий Устюг Вологодской области. В этот день Дед Мороз зажигает огни на первой новогодней елке в России и встречает Морозов со всей страны и государств СНГ.