ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Սինգապուրում, որտեղ նա մասնակցում է ԱՍԵԱՆ գագաթնաժողովին, ստիպել են մետաղաորսիչով անցնել, ինչը հակասում է ընդունված կարգին: Դա տեղի է ունեցել Suntec Convention and Exhibition Centre-ում:
Պուտինը Սինգապուր է ժամանել նոյեմբերի 13-ին երկու գագաթնաժողովի մասնակցելու նպատակով՝ ԱՍԵԱՆ-ի (Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիա) և Արևելյան Ասիայի պետությունների գագաթնաժողովին:
Սովորաբար պետությունների ղեկավարներն անցնում են մետաղաորսիչի կողքով՝ ստուգման չենթարկվելով: Այդ մասին հայտնել է «Կոմերսանտի» թղթակիցը:
Պուտինի անցնելուց սարքը գործել է, սակայն դրան ուշադրություն չի դարձվել:
Սինգապուր ժամանելու օրը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պետք է հանդիպոմ ունենար Սինգապորւրի վարչապետ Լի Սյան Լունի հետ, սակայն վերջինս չեղարկել էր հանդիպումը Պուտինի ուշացման պատճառով: Արդյունքում հանդիպումը տեղիա է ունեցել հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 14-ին:

Russian President Vladimir Putin was asked to walk through a metal detector at the East Asia Summit in Singapore on Wednesday, November 16.
“He arrived at the Suntec Convention and Exhibition Centre and wanted to pass by the metal detector. Putin was checked as a result,” the publication says.
According to a Kommersant reporter, the situation is “unique” because the heads of state and ministers are allowed to use the free passage.
Putin spoke briefly with US Vice President Mike Pence and White House National Security Advisor John Bolton before the beginning of the plenary session of the summit. Prior to that, Putin also had a brief conversation with Indian Prime Minister Narendra Modi.