Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանին հաջողվել է հասնել խոսքի ազատության բարձրագույն չափանիշի, ապահովել արտահայտվելու և հավաքների ազատությունը:
Դեսպանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում կհաջողվի նվազագույնի հասցնել ատելության խոսքը, քանի որ «այն սպանում է ժողովրդավարությունը, բացասական ազդեցություն ունի քաղաքական մշակույթի վրա»։
«Մենք հույս ունենք, որ այս ընտրությունների արդյունքում Հայաստանին կհաջողվի հասնել քաղաքական մշակույթի բարձրագույն ստանդարտի», – ասել է Սվիտալսկին:
Խոսելով քաղաքական գործիչների մասին՝ Պյոտր Սվիտալսկին նշել է, որ նրանք պետք է հասկանան՝ քաղաքական գործընթացներում խոսքն ավելի կոշտ է լինում, և եթե նրանք չեն կարող դա ընդունել, ապա ցանկալի է՝ զբաղվեն այլ գործով:
Դեկտեմբերի 9-ին կկայանան արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։ Պաշտոնապես քարոզարշավը կմեկնարկի նոյեմբերի 26-ին և կտևի 12 օր։

24 Ноябрь 2018 - 10:08 AMT
После революции Армении удалось добиться высшего показателя в вопросе обеспечения свободы слова и проведения собраний. Об этом заявил в беседе с журналистами руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский.
Он выразил надежду, что в ходе предвыборной кампании властям страны удастся свести к минимуму ненависть, так как «она убивает демократию, отрицательно влияет на политическую культуру».
«Мы надеемся, что в Армении по итогам выборов удастся сформировать высший стандарт демократии», – заявил Свитальский.
Дипломат также отметил, что что Армении нужно новое законодательство и атмосфера для работы СМИ: «ЕС готов содействовать созданию новой среды для СМИ, которая обеспечит свободную работу».
Внеочередные выборы в парламент Армении состоятся 9 декабря. Предвыборная кампания стартует 26 ноября.