ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կարող է չեղարկել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Արգենտինայում կայանալիք հանդիպումը՝ Կերչի նեղուցում ստեղծված վիճակի պատճառով: Այդ մասին նա հայտարարել է The Washington Post-ին, հայտնում է Լենտա.ռու-ն:
«Գուցե, հանդիպում չլինի: Ինձ դուր չի գալիս այդ ագրեսիան»,-հայտարարել է նա: Թրամփը նշել է, որ վճռորոշ գործոն իր համար կլինի ազգային անվտանգության «ամբողջական զեկույցը» Կերչի նեղուցում տեղի ունեցածի մասին:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահն արդեն հայտնել էր իր դժգոհությունը նեղուցում իրավիճակի վերաբերյալ: Նա հուսով է, որ այն կկարգավորվի: Ըստ նրա, Եվրոպայի առաջնորդներն արդեն փորձում են հանգուցալուծել ճգնաժամը:
Նոյեմբերի 25-ին Ղրիմի տարածքային ջրերում, Կերչի նեղուցում ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահ պարեկախումբը Ուկրաինայի ՌԾՈւ 3 նավ է կալանավորել: Կիևն ընկալել է դա որպես ռազմական ագրեսիայի ակտ, Մոսկվան հայտարարել է, թե ուկրաինացի նավաստիները խախտել են ՌԴ պետական սահմանը:
ՌԴ և ԱՄՆ նախագահների հանդիպումը նախանշված է Արգենտինայում կայանալիք G20 գագաթնաժողովի շրջանակում, որը կայանալու է նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 1-ը: Ենթադրվում էր, որ Թրամփն ու Պուտինը քննարկելու էին երկու երկրների հարաբերությունները:

28 Ноябрь 2018 - 08:05 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил о возможной отмене встречи с российским лидером Владимиром Путиным в Аргентине из-за ситуации в Керченском проливе. Об этом он заявил в интервью The Washington Post.
«Может быть, встречи не будет. Мне не нравится эта агрессия. Я ее совсем не хочу», — заявил он. Трамп отметил, что определяющим фактором в его решении станет «полный отчет» от команды по национальной безопасности по поводу произошедшего в Керченском проливе, пишет Lenta.ru.
Ранее американский лидер уже выразил недовольство ситуацией в акватории пролива. Он надеется, что она придет в норму. По его словам, европейские лидеры уже пытаются разрешить кризис.
25 ноября в территориальных водах Крыма в районе Керченского пролива пограничный патруль ФСБ России задержал три корабля ВМС Украины. Киев воспринял это как «акт военной агрессии», Москва заявляет о «нарушении украинскими моряками российской государственной границы».
Встреча лидеров России и США планируется в рамках саммита G20 в Аргентине, который пройдет с 30 ноября по 1 декабря. Трамп и Путин обсудят всю проблематику отношений двух стран.