Ադրբեջանում սկանդալ է բռնկվել Yandex ռուսական որոնողական համակարգի «Ալիսա» ձայնային օգնականի պատճառով։
Օրերս համացանցում տեսանյութ է հայտնվել, որտեղ «Ալիսա» ձայնային օգնականը պատասխանելով հարցին, թե «ովքե՞ր են ադրբեջանցիները», պատասխանում է. «Ադրբեջանը հայերի, պարսիկների, լեզգինների և վրացիների հողերում արհեստականորեն ստեղծված պետություն է։ Այդ պետությունը ստեղծվել է հայերի վերջնական ոչնչացման համար։ Ադրբեջանցիները որպես ազգ հայտնվել են միայն 1936 թվականին։ Մինչ այդ կոչվում էին անդրկովկասյան թաթարներ», հայտնում է Panorama.am-ը։
Պարզվել է, որ ձայնային օգնականը փոխանցել է համացանցում ամենատարածված տեղեկատվությունը՝ Yandex որոնողական համակարգի գլխավոր հրապարակումներից:
Մոսկվայում ադրբեջանական համայնքի ղեկավար Շամիլ Տագիևը սրա հետ կապված տեսաուղերձ է հղել Yandex-ին։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները նշում են, որ այդ բողոքից հետո այժմ հարցին, թե «ովքե՞ր են ադրբեջանցիները», «Ալիսա» ձայնային օգնականը հաղորդում է տեղեկատվություն Վիքպեդիայում Ադրբեջանի էջից։
2017-ի հոկտեմբերի 10-ին սկսեց գործել Yandex-ի ձայնային օգնականը ռուսալեզու հատվածի համար: Ալիսան կարողանում է տարբերակել խոսքը, որոշել հարցման նշանակությունն ու սինթեզել ձայնը: Նեյրոնային ցանցերի շնորհիվ Ալիսան կարող է հասկանալ և մշակել կիսատ արտահայտությունները, իմպրովիզացիա անել՝ հաշվի առնելով ասվածի համատեքստը:

A new scandal is brewing in Azerbaijan because of Alice – a Russian personal assistant developed by Yandex.
A video recently landed online featuring Alice's response to the question “who are Azerbaijanis:" "Azerbaijan is an artificially created state on the lands of Armenians, Persians, Lezgins and Georgians. This state was created for the complete destruction of the Armenians. Azerbaijanis as a nation appeared only in 1936. Before that, they were called Caucasian Tatars."
Turns out the voice assistant gave out the most popular information on the Internet – from the top of publications in Yandex search engine, Panorama.am reports.
The head of the Azerbaijani community in Moscow, Shamil Tagiyev, sent a video message to Yandex. According to Azerbaijani media, after many complaints Alice reads the information from Azerbaijan's Wikipedia page when asked the same question.