ԱՄՆ խոշորագույն նավթային ընկերությունը՝ Exxon Mobil-ը, պատրաստվում է լքել Ադրբեջանը: Այդ մասին հայտնել է Reuters-ը նավթային ոլորտում սեփական աղբյուրների վրա հղումով:
Ըստ տեղեկատվության, խոսքը միջազգային կոնսորցիումի կազմից Exxon Mobil-ի դուրս գալու մասին է, որը շահագործում է նավթի հանքերը Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի տարածքում, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ընկերությունը մտադիր է վերանայել իր գործողությունները: Exxon Mobil-ը ցանկանում է վաճառել իր 6,8% բաժնեմասը «Դարի պայմանագրում» և 2 մլրդ դոլար ստանալ դրա դիմաց:
Միևնույն ժամանակ ընկերության մամուլի քարտուղար Ջուլիա Քինգը հրաժարվել է հարցը մեկնաբանելուց: «Մենք չենք մեկնաբանում տարբեր լուրեր»,-ասել է նա:

Крупнейшая американская нефтяная компания Exxon Mobil готовится покинуть крупный нефтегазовый проект в Азербайджане. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на источники в нефтяной сфере.
Согласно информации, речь идет о выходе Exxon Mobil из международного консорциума, который эксплуатирует месторождения нефти в блоке Азери-Чираг-Гюнешли. Это связано с намерениями компании пересмотреть свои глобальные операции, пишет Haqqin.az.
Exxon Mobil планирует продать свою 6,8% долю в «Контракте века» и выручить за нее 2 миллиарда долларов.
Вместе с тем пресс-секретарь Exxon Mobil Джулия Кинг отказалась комментировать данный вопрос: «Мы не комментируем различные слухи».