Եթե CO₂-ի արտանետումների մակարդակն անփոփոխ մնա, ապա 2030-ին Երկիր մոլորակի կլիման կնմանվի 3 մլն տարվա վաղեմության կլիմային: Նման եզրակացության են եկել հետազոտության հեղինակները, որի արդյունքները հրապարակվել են ԱՄՆ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ամսագրում: Եթե արտանետումները չկրճատվեն, 2150-ին մոլորակում կտիրեն այն կլիմայական պայմանները, որոնք եղել են 30 մլն տարի առաջ, երբ երկրի վրա հայտնվեցին առաջին կաթնասունները, գրում է пишет Deutsche Welle-ն հոդվածի վրա հղումով:
«Մենք մոտենում ենք շատ տպավորիչ փոփոխությունների, որոնք տեղի կունենան կարճ ժամանակում»,-ասել է հեղինակներից մեկը, կլիմայի գծով փորձագետ Ջեկ Ուիլյամսը Վիսկոնսինի համալսարանից:
3 մլն տարի առաջ Երկրի վրա շոգ և չոր կլիմա էր: Կենտրոնական Ամերիկան ջրի տակ էր, Գրենլանդիան սառույցով պատված չէր, իսկ ծովի մակադակը 18 մետրով բարձր էր այժմյան մակարդակից: Միևնույն ժամանակ, ըստ փորձագետի, Գրենլանդիան հաջորդ հարյուրամյակում դեռ կանաչ չի դառնա, իսկ ծովի մակարդակը չի բարձրանա 18 մետրից, քանի որ սառույցների հալոցքն այդքան մեծ չէ: Սակայն, ըստ նրա, մոլորակի ջերմացման հետ կենդանի օրգանիզմներից շատերը կանհետնան:

Если уровень выбросов CO₂ не изменится, то к 2030 году климат Земли будет похож на тот, что существовал 3 млн лет назад. К такому выводу пришли авторы исследования, результаты которого были опубликованы в журнале Национальной академии наук США (PNAS).
Если выбросы углекислого газа не сократятся, в 2150 году на планете будут царить климатические условия, аналогичные ситуации 50 млн лет назад, когда на Земле появились первые млекопитающие, указано далее в статье, пишет Deutsche Welle.
«Мы приближаемся к очень впечатляющим изменениям, которые произойдут за крайне короткое время», – заявил один из участников исследования, эксперт по климату Джек Уильямс из университета Висконсина в интервью AFP.
Три миллиона лет назад на Земле царил жаркий и сухой климат. Центральная Америка находилась под водой, Гренландия не была покрыта льдом, а уровень моря был на 18 метров выше, чем сегодня. Вместе с тем, как указал Уильямс, Гренландия в следующем столетии еще не станет зеленой, а уровень моря не поднимется на 18 метров, поскольку скорость таяния ледников не столь высока. Однако, по его словам, вместе с потеплением планеты исчезнут многие виды живых организмов.