Թուրքիան մի քանի օրից ռազմական գործողություն կսկսի Սիրիայի տարածքում: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
«Ժամանակն է կյանքի կոչել մեր որոշումը Եփրատից դեպի արևելք բոլոր ահաբեկչական խմբերն արմատախիլ անելու վերաբերյալ»,-ասել է Էրդողանը՝ հավելելով, որ ռազմական գործողությունը կնպաստի Սիրիայի ճգնաժամի քաղաքական հանգուցալուծմանը: Էրդողանը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել էր մեկ ամսում ազատել այդ տարածքը ավազակային կազմավորումներից: «Անկարան հուսով է, որ այդ խոստումը կկատարվի»,-ասել է նա, հայտնում է «Վեդոմոստին» «Անադոլու գործակալության վրա հղումով:
Ըստ Էրդողանի, Սիրիայի հյուսիսում, որը սահմանակից է Թուրքիայի հարավին, ահաբեկիչներին ենթակա գոտի ստեղծելու փորձեր են արվում:
ՌԴ-ն և Թուրքիան սեպտեմբերին պայմանավորվել էին ապառազմականացված գոտի ստեղծել Իդլիբում: Կողմերը պետք է թույլ տային ծայրահեղական գրոհայիններին հեռանալ գավառի տարածքից: Նոյեմբերին իրավիճակն Իդլիբում սրացավ: Նոյեմբերի վերջին գրոհայինները ապառազմականացված տարածքից ռմբակոծեցին Հալեպի գավառը:

Через несколько дней Турция начнет операцию на территории Сирии. Об этом заявил турецкий президент Реджеп Таийп Эрдоган.
«Настало время воплотить в жизнь наше решение искоренить террористические группы к востоку от Евфрата», — сказал Эрдоган, добавив, что военная операция поспособствует политическому решению кризиса в Сирии. Турецкий лидер напомнил, что президент США Дональд Трамп пообещал в течение месяца очистить этот район Сирии от бандформирований. «Анкара надеется на выполнение этого обещания» , — сказал Эрдоган, пишут «Ведомости» со ссылкой на «Анадолу».
По словам Эрдогана, на севере Сирии, что граничит с югом Турции, предпринимаются попытки создать зону, подконтрольную террористам.
Россия и Турция в сентябре договорились создать в сирийской провинции Идлиб демилитаризованную зону. Стороны должны были позволить радикальным боевикам покинуть территорию провинции. В ноябре ситуация в Идлибе обострилась. В конце ноября с территории демилитаризованной зоны боевики обстреляли провинцию Алеппо снарядами с отравляющими веществами.