Կառավարության դեկտեմբերի 13-ի նիստում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է զինված ուժերի մարտունակության բարձրացումը՝ հավելելով, որ դրա համար հարկավոր է 2.5 մլրդ դոլար ներդնել:
«Մենք ասել ենք, որ հինգ տարվա ընթացքում բանակը զարգացնելու համար պետք է կարողանանք մոտ 2.5 միլիարդ դոլար ներդնել: Այդ միջոցները գտնելու համար պետք է լրջագույն աշխատանքներ տանել: Խոսքը հավելյալ մրջոցների ներդրման մասին է»,- ասել է։
Վարչապետի պաշտոնակատարը խոսել է նաև ռազմարդյունաբերական համալիրն արդիականացնելու անհրաժեշտության մասին: Նա հավելել է, որ այդ խնդրի լուծումը կապված է Հայաստանը տեխնոլոգիական և ինժեներական երկիր դարձնելու կառավարության տեսլականի հետ:
2019-ի պետական բյուջեով պաշտպանության նախարարությանը կհատկացվի 307 մլրդ դրամ, որից 300,5 մլրդ դրամը՝ ռազմական պաշտպանության ոլորտին։ Ոլորտին հատկացվող ծախսերը, այսպիսով, կաճեն մոտ 25%-ով՝ 2018-ի 246․8 մլրդ դրամի համեմատ։ Ընդ որում, ընթացիկ տարվա ռազմական բյուջեն 2017-ի ցուցանիշը գերազանցել է 17.6%-ով։ Ընթացիկ փոխարժեքով պաշտպանության համար հատկացվող ծախսերն առաջին անգամ գերազանցել են $600 մլն-ի շեմը՝ կազմելով $626.3 մլն։
Սա նշանակում է, որ նպատակին հասնելու համար, ռազմական ոլորտին հատկացվող գումարները պետք է շեշտակիորեն ավելանան:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan told a Cabinet meeting on Thursday, December 13 that he prioritizes the enhancement of capabilities of the Armenian Armed Forces, maintaining that additional $2.5 billion is necessary to this end.
“We have said that we must be able to invest $2.5 billion into the development of the army in five years,” said Pashinyan, whose party won a landslide victory in the December 9 snap parliamentary elections.
“We need to make serious effort to find the additional resources.”
The acting PM also weighed in on the necessity to modernize the country’s military-industrial complex, the solution of which, he said, is connected with the government’s vision of turning Armenia into a technological and engineering country.
Under the budget for 2019, AMD 307 billion (more than $625 million) will be allocated to the Defense Ministry. From this sum, AMD 300.5 billion will be spent on military defense measures. The defense budget of 2018 had grown 17.6% against the previous year.