Վրաստանի ընդդիմադիր «Ուժը միասնության մեջ է» միավորման ներկայացուցիչները բողոքի ցույց են անցկացրել Թբիլիսիում՝ նախագահական ընտրությունների արդյունքների դեմ, որի երկրորդ փուլը նոյեմբերին ավարտվեց Սալոմե Զուրաբվիշվիլիի հաղթանակով:
Դեկտեմբերի 16-ին Զուրաբիշվիլին պաշտոնապես ստանձնեց պաշտոնը: Ընդդիմությունը Ռուսթավելու պողոտայում մի քանի վրան է տեղադրել:
Ընդդիմությունը մտադիր է շարունակել բողոքները: Այդ մասին հայտարարել է Զուրաբիշվիլիի մրցակիցն ընտրություններում Միխայիլ Սահակաշվիլու ընդդիմադիր «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցությունից՝ Գրիգոլ Վաշաձեն, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Վաշաձեն, սակայն, դեմ է վրաններին խորհրդարանի շենքի առջև: «Եթե ինչ-որ մեկն ուզում է այդ կերպ իր բողոքը հայտնել, մենք աջակցում ենք նրան, բայց դա մեր որոշումը չէ»,-ասել է նա: Վաշաձեն որպես ընդդիմության պահանջ նշել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն ու Վրաստանի կառավարության հրաժարականը:
Զուրաբիշվիլին առաջին կինն է Վրաստանի նախագահի պաշտոնում: Նրա եդրմնակալությանը զուգահեռ ուժի մեջ է մտել Վրաստանի նոր սահմանադրությունը, որով պետության ղեկավարի իրավունքներն ու լիազորությունները զգալիորեն սահմանափակվել են: Բացի այդ, Զուրաբիշվիլիի լիազորությունների ժամկետը, որպես բացառություն, 5-ի փոխարեն սահմանվել է 6 տարի: 2024-ից նախագահին ընտրելու են ընտրիչների կոլեգիայի 300 անդամները:

17 Декабрь 2018 - 09:18 AMT
Представители грузинского оппозиционного объединения «Сила в единстве» провели в Тбилиси акцию протеста против итогов президентских выборов, второй тур которых в конце ноября завершился победой Саломе Зурабишвили.
Зурабишвили 16 декабря официально вступила в должность президента Грузии.На проспекте Руставели установили несколько палаток. Оппозиция намерена продолжить протесты, заявил соперник Зурабишвили по предвыборной гонке, кандидат от оппозиционной партии «Единое национальное движение» (ЕНД) Михаила Саакашвили Григол Вашадзе, пишет Deutsche Welle.
При этом палаточный лагерь перед зданием парламента на проспекте Руставели разбит не будет, добавил Вашадзе. «Если у кого-то есть желание выразить свой протест в такой форме, мы их поддерживаем, но это не наше системное решение», – подчеркнул экс-кандидат в президенты Грузии. В числе требований оппозиции он назвал досрочные парламентские выборы и отставку грузинского правительства.
Зурабишвили стала первой женщиной на этом посту. С момента принятия ею присяги вступила в силу новая конституция Грузии. Согласно внесенным в 2017 году изменениям, права и полномочия главы государства значительно урезаны. Кроме того, срок полномочий Зурабишвили в виде исключения увеличен с пяти до шести лет, и с 2024 года президента будут избирать 300 членов избирательной коллегии.
Президентские выборы в Грузии в конце ноября стали последними, проведенными путем прямого голосования. Саломе Зурабишвили выступала как независимый кандидат, однако ее поддерживала правящая партия «Грузинская мечта». Во втором туре Зурабишвили набрала 59,52 процента голосов избирателей, а Вашадзе – 40,48 процента.