Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չի շնորհավորել ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար, «Իմ քայլը» դաշինքի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանին ԱԺ արտահերթ ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ «արարողակարգի գործոնի պատճառով»:
«Պատճառն արարողակարգի գործոնն է: Միջպետական արարողակարգը նման շնորհավորանք չի նախատեսում: Շնորհավորանքները, որպես կանոն, լինում են, երբ նշանակում է կատարվում: Մենք այդ հարցին մեծ ուշադրություն ենք դարձնում», – ասել է ՌԴ դեսպանը:
Նա ասել է, որ ռուսական կողմը տրամադրված է Հայաստանի նոր ղեկավարության և խորհրդարանի հետ կառուցողական փոխգործակցությունը շարունակմանն ու զարգացմանը:
Դեսպանի խոսքերը, սակայն, որ ՌԴ իշխանությունները կարևորում են իր նշած արարողակարգի պահպանումը, հակասում են իրականությանը. մասնավորապես 2016 թվականին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Սերբիայի վարչապետին՝ ընտրություններում նրա ղեկավարած ուժի հաղթանակի առթիվ: 2018 թվականին Կրեմլից շնորհավորական ուղերձ էր հղվել նաև Ճապոնիայի վարչապետին՝ կուսակցության ղեկավար ընտրվելու կապակցությամբ: Երկրի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը նախագահ եղած ժամանակ շնորհավորել է Մոլդովայի նախագահին՝ նրա կուսակցության հաղթանակի առիթով, վարչապետի պաշտոնում նա նույնպես շնորհավորել է Սերբիայի վարչապետին:
2017 թվականի ապրիլի 2-ին կայացած ՀՀ ԱԺ ընտրություններում 49.12% ձայն հավաքած նախկին իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախագահ, երկրի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին Պուտինը շնորհավորել է ընտրությունների հաջորդ օրը:

Чрезвычайный и полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин заявил, что и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян не получил поздравления от президента России Владимира Путина по итогам прошедших в стране 9 декабре внеочередных выборов в Национальное собрание Армении из-за «фактора протокола».
«Действует фактор протокола, в межгосударственном протоколе такого рода поздравления не приняты. Поздравления, как правило, направляются, когда есть назначения. Этому вопросу мы уделяем самое пристальное внимание, отслеживаем график формирования властных структур в Армении, и поэтому, думаю, что с этим вопроса не возникнет», – сказал Копыркин на пресс-конференции.
Он отметил, что суть ситуации хорошо выразила пресс-секретарь МИД Мария Захарова, которая сказала, что российская сторона настроена на продолжение самого конструктивного взаимодействия с новым руководством страны, парламентом, правительством в целях развития и закрепления отношений.
Однако слова посла противоречат действительности. Президент Российской Федерации Владимир Путин все еще не поздравил исполняющего обязанности премьер-министра Армении, лидера блока «Мой шаг» Никола Пашиняна с победой на внеочередных парламентских выборах, состоявшихся 9 декабря. Между тем после парламентских выборов 2 апреля 2017 года Путин уже на следующий день поздравил лидера правящей Республиканской партии Армении (РПА), третьего президента Армении Сержа Саргсяна с победой РПА, которая набрала 49.12% голосов.
В отличие от поздравлений от Соединенных Штатов, Соединенного Королевства, Европейского союза и готовности поддержать новое правительство Армении, стратегический союзник РА коснулся темы досрочных выборов в Армении всего через четыре дня после них, и то на уровне пресс-секретаря МИД РФ Марии Захаровы. При этом не было сделано отдельного заявления, Захарова затронула тему во время очередного брифинга.