Բրիտանական The Economist հեղինակավոր ամսագիրը Հայաստանը ճանաչել է «Տարվա երկիր»:
Տիտղոսին արժանանում են ոչ թե ամենահարուստ, ամենաազդեցիկ կամ ամենահամեղ ազգային խոհանոցն ունեցող երկրները, այլ տարվա ընթացքում մեծ հաջողություն և առաջընթաց գրանցած երկրները:
Ամսագիրը գրել է, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փորձել է շրջանցել իր պաշտոնավարման ժամկետի ավարտը՝ ինքն իրեն դարձնելով կառավարության ղեկավար:
«Փողոցները «լցվեցին» բողոքի գործողություններով: Նիկոլ Փաշինյանը՝ խարիզմատիկ և մորուքավոր պատգամավորը և նախկին լրագրողը, ստանձնեց վարչապետի պաշտոնն օրինական ճանապարհով՝ կոռուպցիայի և ոչ կոմպետենտության հանդեպ զզվանքի ալիքի ուղեկցությամբ: Նրա նոր կուսակցական դաշինքը ընտրություններին ստացավ ձայների 70%-ը: Պուտինանման տիրակալը հեռացվեց, և ոչ ոք չսպանվեց», – գրել է ամսագիրը:
Հրապարակման մեջ անդրադարձ է կատարվում հայ-ադրբեջանական հակամարտությանը:
«Մի նախազգուշացում. Հայաստանի տհաճ տարածքային վեճն Ադրբեջանի հետ չի լուծվել և կարող է նորից բռնկվել: Սակայն անհանգիստ տարածաշրջանում գտնվող հինավուրց և հիմնականում վատ ղեկավարություն ունեցած ազգն ունի ժողովրդավարության և վերականգնման հնարավորություն: Այդ իսկ պատճառով՝ Հայաստանը մեր տարվա երկիրն է: Shnorhavorum yem!»,- գրել է պարբերականը՝ հայերենով շնորհավորելով հայ ժողովրդին:

19 Декабрь 2018 - 07:08 AMT
Звания удостаивается не самая влиятельная, богатая страна или страна с самой вкусной кухней, а государство, добившееся за год наибольшего прогресса и удачи.
Издание отмечает, что третий президент Армении Серж Саргсян попытался продлить срок своего правления, став премьер-министром.
«Улицы «заполнились» протестом. Никол Пашинян – харизматичный и бородатый бывший журналист и депутат – пришел к власти легально на волне протеста против коррупции и некомпетентности. Его новый блок набрал 70% голосов на последующих выборах. Путиноподобный властелин был изгнан, и никто не был убит», – отмечает издание.
В статье затрагивается также тема армяно-азербайджанского конфликта.
«Внимание: неприятный территориальный спор Армении с Азербайджаном не был разрешен и может вспыхнуть вновь. Однако древняя и в основном имеющая плохое руководство нация в неспокойном регионе имеет шансы на демократию и обновление. Именно поэтому Армения является нашей страной года. Shnorhavorum yem! (армянское слово «поздравляю» написано латинскими буквами)»,- отметило издание.