Հայաստանում գործող կենսաբանական լաբորատորիաները քաղաքացիական բնույթ ունեն, ուստի ՀՀ պարագայում ռազմական ներկայության մասին խոսք լինել չի կարող: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանն՝ անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարարի հայտարարությանը Մոսկվայի և Երևանի միջև նախապատրաստվող փաստաթղթի մասին, որով կերաշխավորվի ՀՀ կենսաբանական լաբորատորիաներում օտարերկրյա զինծառայողների բացակայությունը:
Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է , որ Հայաստանի հետ փաստաթուղթ է նախապատրաստվում, որը կերաշխավորի օտարերկրյա զինվորականների բացակայությունը ԱՄՆ աջակցությամբ բացված կենսաբանական լաբորատորիաներում: «Կերաշխավորվի նաև դրանց թափանցիկ գործունեությունը»,-ասել է նա:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը բանակցություն չի վարում ՀՀ տարածքում երրորդ երկրի զինծառայողների տեղակայման շուրջ:
«Սանիտարահամաճարակային վերահսկողության ոլորտը հայ-ռուսական համագործակցության մի մասն է, այդ հարցի շուրջ կա երկխոսություն: Իսկ կենսաբանական լաբորատորիաները Հայաստանինն են և դրանք միշտ ունեցել են և կունենան բացառապես քաղաքացիական բնույթ»,-ասել է Նաղդսալյանը՝ հավելելով, որ այնտեղ միայն հայ մասնագետներ են աշխատում:
Լավրովն ասել էր նաև, որ թեև Հայաստանն ու Վրաստանը բացել են լաբորատորիաները ՌԴ դիվանագետների համար, սակայն այնտեղ ստուգումներ պետք է անցկացնեն մասնագետները, ոչ թե պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչները:
Ռեֆերենս լաբորատորիաները գործում են մի քանի հետխորհրդային երկրներում՝ Ուկրաինայում, Վրաստանում, Ղազախստանում, ՀՀ-ում, Ադրբեջանում և Ուզբեկստանում: 2018-ի օգոստոսին ՌԴ ՊՆ ներկայացուցիչներին թույլ է տրվել այցելել Երևանում և Գյումրիում գտնվող լաբորատորիաներ: Այդ մասին հայտարարել էր ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր խորհրդականը:

20 Декабрь 2018 - 10:26 AMT
Биологические лаборатории Армении носят гражданский характер, поэтому о военном присутствии на их территории не может быть речи. Об этом заявила пресс-секретарь армянского внешнеполитического ведомства Анна Нагдалян, комментируя заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова о документе, «запрещающем размещение иностранных военных» на лабораториях Армении, о котором министр рассказал в интервью «Комсомольской правде».
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что Москва и Ереван готовят документ, который будет гарантировать неприсутствие иностранных военных в биолабораториях Армении. «С Арменией у нас завершается процесс подготовки документа, который будет гарантировать неприсутствие там иностранных военных и который будет гарантировать то, что все это транспарентно»,- отметил Лавров в ответ на вопрос о том, почему Россия «разрешила в 2016 году построить в Армении три американских биологических лаборатории».
Нагдалян добавила, что Армения не ведет переговоров о размещении военных третьих стран на территории страны.
«Сфера санитарно-эпидемиологического надзора является частью армяно-российского сотрудничества, существует диалог по этому вопросу.А биологические лаборатории принадлежат Армении, они всегда носили и будут носить гражданский характер»,- отметила Нагдалян, добавив, что в этих лабораториях работают армянские специалисты.
Ранее «Коммерсант» писал, что российская сторона ведет с Арменией переговоры о подписании документа, который гарантировал бы запрет на использование третьими странами биолабораторий, открытых в Армении при финансовой поддержке США. Отмечлось, что если переговоры увенчаются успехом, то у американских экспертов не будет доступа в лаборатории.