Հայաստանում գործող կենսաբանական լաբորատորիաները քաղաքացիական բնույթ ունեն, ուստի ՀՀ պարագայում ռազմական ներկայության մասին խոսք լինել չի կարող: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանն՝ անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարարի հայտարարությանը Մոսկվայի և Երևանի միջև նախապատրաստվող փաստաթղթի մասին, որով կերաշխավորվի ՀՀ կենսաբանական լաբորատորիաներում օտարերկրյա զինծառայողների բացակայությունը:
Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է , որ Հայաստանի հետ փաստաթուղթ է նախապատրաստվում, որը կերաշխավորի օտարերկրյա զինվորականների բացակայությունը ԱՄՆ աջակցությամբ բացված կենսաբանական լաբորատորիաներում: «Կերաշխավորվի նաև դրանց թափանցիկ գործունեությունը»,-ասել է նա:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը բանակցություն չի վարում ՀՀ տարածքում երրորդ երկրի զինծառայողների տեղակայման շուրջ:
«Սանիտարահամաճարակային վերահսկողության ոլորտը հայ-ռուսական համագործակցության մի մասն է, այդ հարցի շուրջ կա երկխոսություն: Իսկ կենսաբանական լաբորատորիաները Հայաստանինն են և դրանք միշտ ունեցել են և կունենան բացառապես քաղաքացիական բնույթ»,-ասել է Նաղդսալյանը՝ հավելելով, որ այնտեղ միայն հայ մասնագետներ են աշխատում:
Լավրովն ասել էր նաև, որ թեև Հայաստանն ու Վրաստանը բացել են լաբորատորիաները ՌԴ դիվանագետների համար, սակայն այնտեղ ստուգումներ պետք է անցկացնեն մասնագետները, ոչ թե պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչները:
Ռեֆերենս լաբորատորիաները գործում են մի քանի հետխորհրդային երկրներում՝ Ուկրաինայում, Վրաստանում, Ղազախստանում, ՀՀ-ում, Ադրբեջանում և Ուզբեկստանում: 2018-ի օգոստոսին ՌԴ ՊՆ ներկայացուցիչներին թույլ է տրվել այցելել Երևանում և Գյումրիում գտնվող լաբորատորիաներ: Այդ մասին հայտարարել էր ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր խորհրդականը:

Biological laboratories operating in Armenia serve civilian purposes, so there can be no talk of foreign military presence, Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan told a briefing on Thursday, December 20.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said earlier that Moscow and Yerevan are preparing a document that will guarantee the non-presence of foreign military in Armenia. "Together with Armenia, we are completing the process of preparing a document that will guarantee the non-presence of foreign military there and which will guarantee that everything is transparent,” Lavrov said in response to the question about why Russia "allowed the creation of three American biological laboratories in Armenia in 2016."
Naghdalyan said Yerevan is not negotiating with a third country on the deployment of their troops to Armenia.
“Sanitary-epidemiological control sector is a part of the Armenian-Russian cooperation agenda, there is a dialogue on this issue,” Naghdalyan was quoted as saying.
“Biological laboratories, meanwhile, belong to Armenia and have always been and will remain civilian facilities.”