Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» անդամ, երկրի Մեծ ազգային ժողովի հայազգի պատգամավոր Կարո Փայլանը խորհրդարանի նիստում հայերենով շնորհավորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին և իր թիմին՝ խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակի առթիվ:
«Հաջողություն Նիկոլ Փաշինյանին և ընկերներին», – ասել է նա հայերենով:
Անդրադառնալով դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում անցակցված խոհրդարանական ընտրություններին, Փայլանն ասել է, որ 2018 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին իրականացված Թավշյա հեղափոխությամբ վարչապետ դարձած Նիկոլ Փաշինյանն ու իր ընկերները կարևոր հաջողություն են գրանցել՝ ստանալով ձայների ավելի քան 70 տոկոսը: Նա նշել է նաև, որ ընտրություններից հետո Փաշինյանը հայտարարել է, որ պատրաստ է Թուրքիայի հետ երկխոսության՝ առանց նախապայմանների:
«Կոչ եմ անում Թուրքիայի իշխանություններին համարժեք արձագանք տալ ՀՀ իշխանությունների պատրաստակամությանը և ջանքեր գործադրել Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելու հարցում: Ես հավատում եմ, որ չկա մի հարց, որը Թուրքիան չկարողանա լուծել Հայաստանի հետ խաղաղ ճանապարհով: Այստեղից կոչ եմ անում Թուրքիայի խորհրդարանին և նախագահին կառուցողական պատասխան տալ Փաշինյանին», – ասել է հայազգի պատգամավորը:
Ավելի վաղ Կարո Փայլանը շնորհավորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքի հաղթանակի առթիվ:
«Նախկին իշխանությունների մասին ասում էին՝ «սրանք հեռացողը չեն»: Փաշինյանի առաջնորդությամբ Հայաստանի ժողովուրդը հեռացրեց չհեռացողներին․ նախ՝ փողոցներում քաղաքացիական անհնազանդությամբ, իսկ երեկ՝ իր կատարած ընտրությամբ», – ասել էր նա:

Turkish lawmaker Garo Paylan from the pro-Kurdish People’s Democratic Party (HDP) has spoken Armenian at a parliament session to congratulate acting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on a landslide victory in December 9 elections.
My Step alliance led by Pashinyan secured a convincing victory in the vote, with 70.43% of all the ballots cast in their favor. Two more parties – Prosperous Armenia and Bright Armenia – also collected enough votes to have seats in the National Assembly. They have won 8.27% and 6.37% of the vote, respectively.
Paylan, who is of Armenian descent, used the platform to wish success to Pashinyan and his team, who won the 70% of the vote several months after toppling the former authorities in the velvet revolution of April-May.
The MP reminded that Pashinyan has expressed readiness to start a dialogue with Turkey without preconditions.
“I call on the Turkish authorities to respond in kind and make effort to establish relations with Armenia,” Paylan was quoted as saying.
“I believe there is no question that Turkey won’t be able to solve with Armenia via peaceful ways. I urge the Turkish parliament and President to give a constructive response to Pashinyan.”