Բելգիայի Լուվենի կաթոլիկ համալսարանի գիտնականներն ուսումնասիրել են «բելգիացիների հավասարության կամ անհավասարության հարցը մահվան պարագայում»:
Ըստ հետազոտության, ունեվոր դասի և չունեվոր բնակչության առողջական վիճակում առկա տարբերությունը հաստատում է այն ճշմարտությունը, որ «ավելի լավ է լինել հարուստ և առողջ»: Աղքատների կյանքի ակնկալվող տևողությունը 6.6 տարով պակաս է կանանց, և 9.1 տարով՝ տղամարդկանց մոտ, գրում է «Ինտերֆաքսը» Soir թերթի վրա հղումով:
Համեմատելով բոլոր այն բելգիացիների անձնական տվյալները, որոնք ներառված են բնակչության 1991-2016թթ. ազգային ռեգիստրում, ուսումնասիրելով 1991, 2001 և 2011թթ. մարդահամարների և մահվան վկայականների արխիվների տվյալները, հետազոտողները «ապշեցուցիչ տարբերություններ արձանագրեցին տարբեր սոցիալական խմբերի միջև»:
Այլ կերպ ասած, ավելի բարենպաստ սոցիալ-տնտեսական դիրքում գտնվող մարդիկ, որոնք ավելի բարձր կրթություն ունեն և ավելի որակյալ կացարան, զգալիորեն ավելի երկար են ապրում, երբեմն՝ տասնամյակներ, քան սոցիալական սանդղակի հակառակ կողմում գտնվողները:

Researchers at Belgium's Catholic University of Leuven have studied the issue of "equality in relation to death."
According to the research, discrepancies in the health status of the wealthy and poor populations eloquently confirm the well-known truth that “it's better to be wealthy and healthy”: the life expectancy of the poor is 6.6 years shorter for women and 9.1 years for men, Interfax reports citing a story in Soir newspaper.
In particular, the researchers compared the personal data of all the Belgians added to the national population register from 1991 to 2016, examining the results of censuses of 1991, 2001 and 2011 and the death certificate archive.
They claimed to have found “stunning differences between social groups”.
In other words, the publication says, people who are in a better socio-economic position, have received a higher level of education and have better housing live longer – often by a decade – than those on the other end of the social scale.