1996-ից հետո առաջին անգամ ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները չեն վիճարկվելու Սահմանադրական դատարանում: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն՝ նշելով, որ հարկ է համարում դա ընդգծել:
«Հաշվարկային մեկնակետը 1996 թվականն է, երբ ստեղծվեց Սահմանադրական դատարանը: Դրանից հետո ԱԺ բոլոր ընտրությունների արդյունքները վիճարկվել են ՍԴ-ում: 2018-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները միակ բացառությունն են»,-ասվում է գրառման մեջ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերջնական արդյունքների համաձայն, ՀՀ ԱԺ է անցել 3 քաղաքական ուժ։ Ձայների 70.43%-ով հաղթել է «Իմ քայլը» դաշինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ։Երկրորդ տեղը և 8.27% հավաքել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը, երրորդ` 6.37%-ով, «Լուսավոր Հայաստանը»։

Впервые с 1996 года итоги парламентских выборов в Армении не будут обжалованы в Конституционном суде. Об этом на своей странице в Facebook написал исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян.
«Поскольку об этом сказано не было, считаю необходимым подчеркнуть. Впервые результаты внеочередных парламентских выборов не будут обжалованы в КС.
Отправной точкой стал 1996 год, когда был сформирован Конституционный суд. После этого итоги всех парламентских выборов были обжалованы в КС. Внеочередные парламентские выборы 2018 года – единственное исключение», – отметил Пашинян.