Դեկտեմբերի 26-ին՝ ժամը 16:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի Բաշ-Քարվենդ բնակավայրի դիմաց տեղակայված մարտական հենակետերից մեկում միջադեպ է գրանցվել, հայտնում է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության լրատվական ծառայությունը:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից արձանագրվել է հակառակորդի զինծառայողների միջև բարձր (ամենայն հավանականությամբ վիճաբանության, իսկ այնուհետև փոխհրաձգության) ձայներ, որից հետո դիտարկվել է, թե ինչպես են հակառակորդի զինծառայողները ընկած զինծառայողին քարշ տալով տեղափոխում:
Նշվում է, որ նմանատիպ միջադեպերը հաճախակի կրկնվող երևույթներ են, որոնք մշտապես դիտարկվում և արձանագրվում են հայ դիրքապահների կողմից, ինչը «վառ վկայությունն է այն իրողության, որ Ադրբեջանի զինված ուժերում կարգապահական և միջանձնային հարաբերությունները շարունակում են մնալ անմխիթար վիճակում»:
«Միջադեպի արդյունքում հակառակորդ կողմը հավանաբար կունենա կորուստներ, որոնց մասին ավանդույթի համաձայն նախընտրում է չհայտարարել: Չի բացառվում նաև, որ ադրբեջանական էլիտան, իր երևակայությանը բնորոշ շեշտադրումներով, ամենայն հավանականությամբ կփորձի կատարվածի արդյունքում տեղ գտած կորուստները վերագրել հայկական կողմին», – նշվում է պաշտպանության բանակի հաղորդագրության մեջ:

26 декабря, около 16:00 (по Еревану), на одной из военных позиций Азербайджана, расположенной недалеко от поселка Баш-Карвенд был зафиксирован инцидент. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
Передовые подразделения Армии обороны НКР с азербайджанской стороны услышали громкие звуки, скорее всего между военнослужащими противника произошла перепалка, за которой последовали звуки перестрелки, после чего было замечено, как азербайджанские военнослужащие перетаскивают упавшего солдата.
Как отмечают в Минобороны НКР, подобные инциденты – частое явление, и постоянно отслеживаются и фиксируются армянскими постовыми, что «является ярким свидетельством того, что дисциплинарные и межличностные отношения в вооруженных силах Азербайджана продолжают оставаться в безнадежном состоянии».
«В результате инцидента противник, вероятно, понесет потери, о которых по традиции предпочитает не объявлять. Также не исключено, что азербайджанская элита с присущими ее воображению акцентами, вероятно, попытается приписать потери, вызванные инцидентом, армянской стороне», – говорится в заявлении Армии обороны Арцаха.