Ուկրաինայի իշխանությունները որոշել են երկարացնել ՌԴ-ից 16-90 տարեկան տղամարդկանց մուտքի արգելքը: Այդ մասին հայտարարել է այդ երկրի ներքին գործերի փոխնախարար Սերգեյ Յարովոյը:
«Հաշվի առնելով անվտանգության հետ կապված բարդ իրավիճակը, ՆԳՆ համակարգի բոլոր մարմինները շարունակում են աշխատել ուժեղացված ռեժիմով»,-ասել է նա:
Պաշտոնյան հավելել է, որ Ուկրաինայում ռազմական դրություն սահմանելուց ի վեր, արգելել են մոտ 1 600 ռուսաստանցու մուտքը երկիր, Մոսկվան վերադարձրել է 351 ուկրաինացու, գրում է Lenta.ru-ն:
Ռազմական դրության ժամկետն Ուկրաինայում ավարտվել է դեկտեմբերի 26-ին՝ Կիևը այն չերկարացրեց: Հատուկ ռեժիմը սահմանվել էր նոյեմբերի 26-ին, այն ժամանակ էլ սահմանափակվել էր ռուսաստանցիների մուտքը երկիր: Ռազմական դրություն հայտարարելու համար առիթ հանդիսացավ միջադեպը Կերչի նեղուցում, երբ ՌԴ-ն կալանք դրեց 3 ուկրաինական նավի վրա՝ մեղադրելով սահմանը խախտելու մեջ: Մոսկվան գնահատել է տեղի ունեցածը որպես սադրանք, իսկ Կիևը՝ որպես ագրեսիայի ակտ:

27 Декабрь 2018 - 06:59 AMT
Украинские власти решили продлить запрет на въезд в страну мужчин из России от 16 до 60 лет. Об этом заявил первый заместитель министра внутренних дел Сергей Яровой.
«Принимая во внимание сложную ситуацию безопасности, все органы системы МВД продолжают работать в усиленном варианте несения службы», — отметил он.
Чиновник добавил, что с начала действия военного положения на Украину не впустили 1,6 тысячи россиян, Москва при этом вернула 351 украинца, пишет Lenta.ru.
Срок военного положения на Украине истек 26 декабря, продлевать его Киев не стал. Особый режим в Николаевской, Херсонской, Запорожской, Одесской, Донецкой, Луганской, Черниговской, Винницкой, Сумской и Харьковской областях ввели 26 ноября. Тогда же был ограничен въезд для россиян.
Поводом для его введения стал инцидент в Керченском проливе в конце ноября, когда Россия задержала три украинских корабля по обвинению в нарушении границы. Москва расценила случившееся как провокацию, а Киев — как акт агрессии.