Գաբոնում զինվորականները մայրաքաղաք Լիբրեվիլում գրավել են պետական ռադիոն և հայտարարել կառավարության հանդեպ վերահսկողություն հաստատելու մասին, որի նպատակն է «ժողովրդավարության վերականգնումը»: Նրանք խոստացել են Ռեստավրացիայի ազգային խորհուրդ ստեղծել:
Բանակի անունից կոմյունիկեն ռադիոյի եթերում հրապարակել է լեյտենանտ Օնդո Օբիանգ Քելլին: Գաբոնի փողոցները պարեկում են տանկերն ու զինյալները: Գաբոնի նախագահ Ալի բեն Բոնգո Օնդիմբան, որը ղեկավարում է երկիրը 2009-ից, այժմ Մարոկկոյում է՝ բուժհաստատությունում, գրում է «Կոմերսանտը» AP-ի վրա հղումով:
Հունվարի սկզբին ԱՄՆ-ն մոտ 80 զինվոր էր ուղարկել Գաբոն՝ ապահովելու համար ԱՄՆ քաղաքացիների և Կոնգոյում ԱՄՆ դիվանագիտական օբյեկտների անձնակազմի անվտանգությունը: Վաշինգտոնը կարծում էր, որ Կոնգոյում կարող են անկարգություններ սկսվել դեկտեմբերի 30-ին կայացած ընտրություններից հետո:

Военные в Габоне захватили государственное радио в столице Либревиль и объявили об установлении контроля над правительством в целях «восстановлении демократии». Военнослужащие пообещали создать Национальный совет реставрации.
Коммюнике от имени армии в радиоэфире зачитал лейтенант Ондо Обианг Келли. Улицы Габона патрулируют танки и вооруженные люди. Президент Габона Али бен Бонго Ондимба, возглавляющий страну с 2009 года, сейчас находится в Марокко, где проходит медицинскую реабилитацию, пишет «Ъ» со ссылкой на AP.
В начале января США направили около 80 солдат в Габон — для обеспечения безопасности граждан и персонала дипобъектов Соединенных Штатов в соседнем Конго. Вашингтон ожидал, что в Конго могут начаться беспорядки после прошедших 30 декабря выборов.