ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հունվարի 14-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ և միաժամանակ կմասնակցի «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» (Abu Dhabi Sustainability Week) ֆորումին:
Պաշտոնական այցի շրջանակում Հայաստանի նախագահը հանդիպումներ կունենա Արաբական Միացյալ Էմիրությունների բարձրագույն ղեկավարության հետ: Քննարկումների առանցքում կլինեն փոխշահավետ համագործակցության զարգացման օրակարգին առնչվող ընթացիկ և հեռանկարային հարցեր:
Հայաստանի նախագահը Աբու Դաբիում կմասնակցի միջազգային խոշորագույն՝ «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» ֆորումին, որի նիստերից մեկում հանդես կգա որպես գլխավոր բանախոս:
Ֆորումի բացմանը ներկա կլինեն 4000-ից ավելի մասնակից աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, քաղաքական ու հասարակական գործիչներ, խոշոր ձեռնարկատերեր, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Աբու Դաբի կայունության շաբաթը» հեղինակավոր գլոբալ հարթակ է, որի շրջանակում հայտնի պետական, քաղաքական, հասարակական գործիչներ, անվանի փորձագետներ, նորարարներ, խոշոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ներկայացնում են կայուն ապագայի կառուցման վերաբերյալ իրենց տեսլականը, քննարկում սոցիալական, տնտեսական, տեխնոլոգիական այն հիմնական միտումները, որոնք ձևավորում են աշխարհի կայուն զարգացումը: Այս տարի «Աբու Դաբի կայունության շաբաթվա» հիմնական թեմաներից մեկը կլինի թվայնացման և նորարարական տեխնոլոգիաների միավորումը, դրա արդյունքում ստեղծվող նոր հնարավորություններն ու լուծումները, որոնք կարևոր դեր են խաղում տնտեսական աճը, կայուն զարգացումն ու բարգավաճումը խթանելու գործում:
Տարբեր ժամանակներում «Աբու Դաբի կայունության շաբաթվա» շրջանակում ելույթներ են ունեցել Ուելսի արքայազն Չարլզը, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը, Նիդերլանդների թագավոր Վիլլեմ-Ալեքսանդրը, Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, ՄԱԿ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Բան Կի-Մունը և այլոք:

Armenian President Armen Sarkissian is headed to the United Arab Emirates on Monday, January 14 where he is set to participate in the Abu Dhabi Sustainability Week Forum.
When in the UAE, Sarkissian will hold meetings with the highest leadership of the UAE to discuss issues related to the development of the agenda of the mutually beneficial cooperation. In Abu Dhabi, the Armenian President will join the Abu Dhabi Sustainability Week Forum and will be a keynote speaker at the one of the sessions of the Forum.
The openening of the Forum will be attended by over 4000 guests from different countries, including heads of state and government, diplomats, political and public figures, major entrepreneurs.
The Abu Dhabi Sustainability Week Forum is a prestigious global platform where well-known state, political, public figures, leading experts, innovators, representatives of large organizations present their vision for the sustainable future, discuss the main social, economic, technological tendencies which shape the sustainable development of the world. This year, one of the main topic of the discussions at the Abu Dhabi Sustainability Week Forum will be the merge of digital and innovative technologies, resulting new opportunities and solutions which influence largely the economic growth, sustainable development, and boost prosperity.
At different times, the list of speakers of the Forum included Prince Charles of Wales, President of Kazakhstan Nursultan Nazarbaev, King of the Netherlands Willem-Alexander, former President of France François Hollande, former UN Secretary Genaral Ban Ki-moon, and others.