Անկարան մտադիր է շարունակել պայքարը Սիրիայում գործող քրդական կազմավորումների դեմ, անկախ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի Թուրքիային սննկացնելու սպառնալիքներից: Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալինը:
«Թուրքիան ակնկալում է, որ ԱՄՆ-ն կհարգի մեր ռազմավարական գործընկերությունը, և չի ցանկանում, որ այն ստվերվի ահաբեկչական քարոզչությամբ: Ոչ մի տարբերություն չկա «Իսլամական պետության», ՔԱԿ-ի, «Ինքնապաշտպանության ուժերի» և «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության միջև: Մենք կշարունակենք պայքարը նրանց դեմ»,-գրել է Քալինը Twitter-ում:
Էրդողանի ներկայացուցիչը նաև ասել է. «Թուրքիան պայքարում է ոչ թե քրդերի, այլ ահաբեկիչների դեմ: Մենք պաշտպանելու ենք քրդերին ու մյուս սիրիացիներին ահաբեկչական սպառնալիքներից: Պարոն Թրամփ, ահաբեկիչները չեն կարող լինել ձեր գործընկերներն ու դաշնակիցները»,-հավելել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է ավերել Թուրքիայի տնտեսությունը, եթե երկիրը հարձակվի Սիրիայում քրդական ուժերի վրա: Այս մասին նա գրառում էր արել թվիթերյան իր միկրոբլոգում:Միևնույն ժամանակ, Թրամփը նախազգուշացրել էր քրդերին չսադրել Թուրքիային:

14 Январь 2019 - 08:36 AMT
Анкара намерена продолжить вести борьбу с курдскими формированиями в Сирии, несмотря на угрозы президента США Дональда Трампа разорить Турцию в случае ударов по курдам. Об этом сообщил 14 января официальный представитель президента Турции Ибрагим Калын.
«Турция ожидает, что США будут уважать наше стратегическое партнерство, и не хочет, чтобы оно было омрачено террористической пропагандой. Нет никакой разницы между «Исламским государством», Рабочей партией Курдистана, «Силами народной самообороны» и партией «Демократический союз». Мы продолжим вести борьбу против них», – написал Калын в Twitter.
Представитель Реджепа Тайипа Эрдогана также назвал «фатальной ошибкой» стремление США «приравнять сирийских курдов к Рабочей партии Курдистана, которая находится в американском списке террористических организаций, и к ее сирийскому ответвлению «Силы народной самообороны» и «Демократическому союзу», пишет ТАСС.
«Турция ведет борьбу не с курдами, а с террористами. Мы будем защищать от террористических угроз курдов и других сирийцев. Господин Трамп, террористы не могут быть вашими партнерами и союзниками», – добавил он.
Ранее глава Белого дома пригрозил Турции разорением, если после ухода американских войск из Сирии Анкара в ходе своих операций будет атаковать сирийских курдов. При этом президент обратил внимание на то, что «курды, в свою очередь, не должны провоцировать Турцию». Трамп отметил, что необходимо создать буферную зону в 20 миль (около 32 км).