Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորական ուղերձ է հղել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Հասան Ռոհանին:
«Ձերդ գերազանցություն, սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Հուսով եմ, որ Ձեր վերանշանակումը կնպաստի երկկողմ, տարածաշրջանային և միջազգային ոլորտներում մեր զարգացող հարաբերությունների ընդլայնմանը և խորացմանը:
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն և հաջողություն, իսկ Հայաստանի Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին՝ բարգավաճում և բարօրություն», – ասված է Իրանի նախագահի ուղերձում, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը:
Հունվարի 14-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հրամանով Նիկոլ Փաշինյանը նշանակվել է ՀՀ վարչապետ:«Հիմք ընդունելով Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 1-ին մասը՝ Նիկոլ Փաշինյանին նշանակել վարչապետ», – մասնավորապես նշվում է հրմանագրում:

Iranian President Hassan Rouhani has sent a message to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to congratulate on his re-appointment as the head of the government.
In a message Monday, January 14, Rouhani expressed hope that relations between the two countries in bilateral, regional and international formats would further develop.
He also wished health and success to Pashinyan, as well as prosperity and felicity to the Armenian nation.
Earlier on Monday, Putin congratulated Pashinyan and said relations with Armenia are based on traditions of friendship and mutual respect, with both countries having gained considerable experience in fruitful cooperation in various fields.