ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն աշխատավարձ և զինվորական թոշակ է ստանում, որոնք փոխանցվում են «Ռոսիա» բանկի քարտին: Այդ մասին հայտնել է նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Նա հիշեցրել է, որ երբ առաջին պատժամիջոցները սահմանվեցին, «ամերիկացիները չգիտես ինչու համարեցին, որ Ղրիմը ՌԴ-ին միացնելու գլխավոր մեղավորները մի շարք ռուսաստանյան ընկերություններն են, առաջին հերթին «Ռոսիա» բանկը»:
«Այն ժամանակ էլ ՌԴ նախագահը որոշում կայացրեց իր աշխատավարձն ու զինվորական թոշակն այդ բանկի քարտին փոխանցելու մասին: Թե որքան թոշակ է նա ստանում, հստակ չեմ կարող ասել, չգիտեմ»,-ասել է Պեսկովը «Արգումենտի ի ֆակտի» պարբերականին տված հարցազրույցում:
Նա նաև հավելել է, որ նախագահի աշխատավարձը, ինչպես նաև վարչապետի աշխատավարձը, սահմանվում է նախագահի հրամանագրով:

15 Январь 2019 - 07:58 AMT
Президент России Владимир Путин получает зарплату и военную пенсию на карточку банка «Россия». Об этом в интервью «АИФ» рассказал пресс-секретарь главы российского государства Дмитрий Песков.
Он напомнил, что, когда были введены первые санкции, «почему-то американцы посчитали, что главные виновники присоединения Крыма к России — это целый ряд наших компаний, в том числе банк «Россия».
«И тогда президент как раз и принял решение свою зарплату и военную пенсию перечислять на карточку этого банка. Какой точно у него размер пенсии, я вам не могу сказать, не знаю», — сказал Песков.
Он также добавил, что зарплата президента, как и зарплата премьер-министра, устанавливается президентским указом.