Լիոնի համալսարանի ուսանողական ավանի տարածքում հզոր պայթյուն է որոտացել: Ըստ առաջին տեղեկությունների, հունվարի 17-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետևանքով թեթև վնասվածքներ է ստացել 3 մարդ:
Ֆրանսիական ԶԼՄ-ները, հրշեջների վրա հղումով, հայտնում են, որ համալսարանի գլխամասային շենքում վերանորոգման աշխատանքներ էին ընթանում՝ այնտեղ պայթել են գազով տարաները: Իրավիճակը վերահսկվում է, հրդեհաշիջման աշխատանքները շարունակվելու են ամբողջ օրվա ընթավքում, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Մոտակա շենքերի բնակիչները տարհանվել են: Mendel շենքում, որտեղ պայթյուն է տեղի ունեցել, տեղակայված էր այդ թվում նաև կենսաբանության ֆակուլտետը:
Հունվարի 12-ին Փարիզի կենտրոնի բազմահարկերից մեկում պայթյուն է տեղի ունեցել, զոհվել է 4 մարդ: Ըստ նախնական վարկածի, պատճառը եղել է գազի արտահոսքը:

17 Январь 2019 - 10:53 AMT
На территории студенческого городка университета Лиона в коммуне Вийёрбан на окраине французского мегаполиса произошел мощный взрыв. По первой информации, в результате инцидента, случившегося утром 17 января, легкие ранения получили три человека.
Французские СМИ со ссылкой на данные пожарных сообщают о том, что в здании на территории главного университета велись ремонтные работы, в нем взорвались емкости с газом. Ситуация находится под контролем, тушение вспыхнувшего после взрыва пожара будет продолжаться весь день, сообщил университет Лиона, пишет Deutsche Welle.
Близлежащие здания были эвакуированы. В здании Mendel, где произошел взрыв, расположен, среди прочего, факультет биологии.
12 января в булочной в центре Парижа, расположенной в многоэтажном доме на улице Тревиз, произошел взрыв, погибли четыре человека. По предварительной версии, причиной послужила утечка газа. Незадолго до взрыва из-за запаха газа была вызвана противопожарная охрана.