Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» կազմակերպությունը ստանձնել է Մագնիտոգորսկում բնակելի տան և երթուղային միկրոավտոբուսի պայթյունի պատասխանատվությունը: Այդ մասին հայտնել է Site Intelligence Group կազմակերպությունը, որը հետևում է ահաբեկիչների գործունեության մասին տեղեկատվությանը:
Directorate 4 Տելեգրամ ալիքը նույնպես հաստատում է այդ տեղեկությունը՝ հղում անելով ահաբեկիչներին պատկանող Al Naba թերթի հրապարակմանը:
«Այդ հարցի շուրջ իր տևական լռությունը խմբավորումը բացատրում է ահաբեկչություն գործած անձանց անվտանգության նկատառումներով: Մանրամասներ չեն բերվում: Ջիհադականները, սակայն, մեջբերում են ՌԴ իշխանությունների հայտարարություններն այն մասին, որ պայթուցիկի հետքեր չեն հայտնաբերվել»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ, գրում է Meduza-ն:
Պայթյունը որոտացել է Մագնիտոգորսկի բնակելի տներից մեկում դեկտեմբերի 31-ի առավոտյան: Մուտքերից մեկի փլուզման հետևանքով 39 մարդ է զոհվել: Ըստ պաշտոնական տվյալների, փլուզման պատճառ է դարձել գազի արտահոսքը:
Հունվարի 1-ին Մագնիտոգորսկում բռնկվել և պայթել է երթուղային միկրոավտոբուսներից մեկը՝ ըստ ՆԳՆ-ի, գազի սարքավորումների անսարքության պատճառով: Արդյունքում 3 մարդ է զոհվել: Մամուլում ենթադրություններ են հայտնվել, որ միջադեպերն ահաբեկչական գործողությունների հետևանք են:

18 Январь 2019 - 07:00 AMT
Террористическая организация «Исламское государство» взяла на себя ответственность за взрыв жилого дома и маршрутки в Магнитогорске. Об этом сообщает организация Site Intelligence Group, отслеживающая информацию о деятельности террористов.
Телеграм-канал Directorate 4 также подтверждает эту информацию со ссылкой на публикацию в принадлежащей террористам газете Al Naba.
«Свое долгое молчание на эту тему группировка объясняет соображениями безопасности устроивших теракт. Никаких подробностей, кроме общеизвестных, в своей статье джихадисты не приводят. При этом они цитируют заявления российских властей о том, что никаких следов взрывчатки найдено не было», — говорится в сообщении Directorate 4, пишет Meduza.
Взрыв в жилом десятиэтажном доме в Магнитогорске произошел утром 31 декабря. В результате обрушения подъезда дома погибли 39 человек. По официальным данным, причиной обрушения стал взрыв бытового газа.
1 января в Магнитогорске загорелась и взорвалась маршрутка, как заявляли в МВД, из-за неисправности газового оборудования. В результате погибли три человека. В прессе появлялись предположения, что оба происшествия были терактами.