Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Մեքսիկայինախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորին՝ Իդալգո նահանգում տեղի ունեցած պայթյունի կապակցությամբ, որը բազմաթիվ զոհերի պատճառ է դարձել:
Արմեն Սարգսյանը խորին վշտակցություն է հայտնել նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորին և Մեքսիկայի բարեկամ ժողովրդին, իսկ զոհվածների հարազատներին ու մերձավորներին մաղթել տոկունություն, համբերություն և ոգու արիություն, հայտնում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հունվարի 19-ին Մեքսիկայի Տլաուելիլպան քաղաքում տեղի ունեցած խողովակաշարի պայթյունի հետևանքով 85 մարդ է զոհվել, հիվանդանոցներում 58 տուժած կա: Հզոր պայթյունն ու հրդեհը խողովակաշարում տեղի է ունեցել, երբ հարյուրավոր մարդիկ վառելիք էին գողանում Իդալգո նահանգում: Մարդիկ իրենց տարաներն էին լցնում խողովակաշարում արված անցքից, երբ որոտացել է պայթյունը:

Президент Армении Армен Саркисян направил телеграмму соболезнования президенту Мексики Мануэлю Лопесу Обрадору в связи со взрывом трубопровода в штате Идальго, унесшим жизни десятков людей. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Саркисян выразил глубокие соболезнования президенту и дружественному народу Мексики, а родным и близким погибших пожелал стойкости, терпения и крепости духа.
Взрыв трубопровода в мексиканском городе Тлауелилпан произошел 19 января. В результате погибли 85 человек, около 60 получили ранения. Взрыв произошел рядом с сахарорафинадным заводом Tula. К катастрофе привела попытка одного из местных жителей откачать бензин из пробоины в трубопроводе в свою канистру. Как полагают местные власти, пробоину проделали ранее похитители бензина.