ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն օրինագիծ է ընդունել, որով երկրի նախագահին արգելվում է բյուջետային միջոցներ ծախսել ՆԱՏՕ-ից երկիրը դուրս բերելու համար: Փաստաթուղթն ընդունվել է 357 կողմ ձայնով, դեմ է արտահայտվել միայն 22-ը:
«Ինչ-որ իմաստով սա խենթություն է, որ ստիպված ենք դա անել»,-խոստովանել է դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Թոմ Մալինովսկին, որը ԱՄՆ պետքարտուղարի նախկին օգնականն է, գրում է «Վեդոմոստին» Reuters-ի վրա հղումով:
Կոնգրեսականներին մտահոգում է ԱՄՆ նախագահ Թրամփի տրամադրվածությունը ՆԱՏՕ-ի հարցում: The New York Times-ը գրել էր, որ 2018-ին Թրամփը մի քանի անգամ ասել է իր խորհրդականներին, որ մտադիր է դուրս գալ ՆԱՏՕ-ից:
«Ես լուրջ եմ վերաբերվում ԱՄՆ նախագահին: Նա չէր թաքցնում իր քամահրանքը ՆԱՏՕ-ի հանդեպ և դաշինքից դուրս գալու հարցը քննարկելու պատրաստակամությունը»,-ասել է դեմոկրատը:
«Այս օրինագիծը…հասկացնել է տալիս, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը նախկինի պես հավատում է ՆԱՏՕ-ի առաքելությանը և կկանխի դաշինքից ԱՄՆ միակողմանի դուրս գալու բոլոր ջանքերը»,-ասել է Ներկայացուցիչների պալատում դեմոկրատական մեծամասնության առաջնորդ Սթեն Հոյերը:
ՆԱՏՕ-ի հուլիսյան գագաթնաժողովում Թրամփը քննադատել է գործընկերներին ծախսերի ցածր ֆինանսավորման համար՝ կոչ անելով բարձրանել այն մինչև ՀՆԱ 2 տոկոսը: Այն ժամանակ որոշ լրատվամիջոցներ հայտնեցին, որ Թրամփը սպառնացել է դուրս գալ ՆԱՏՕ-ից:

23 Январь 2019 - 08:12 AMT
Палата представителей США приняла законопроект, запрещающий президенту тратить бюджетные средства на выход Соединенных Штатов из Северо-Атлантического альянса. Документ был принят 357 голосами, против высказались лишь 22 представителя республиканской партии.
«В каком-то смысле – это безумие, что мы должны это делать», – признал представитель демпартии Том Малиновский, бывший помощник госсекретаря США, пишут «Ведомости» со ссылкой на Reuters.
Конгрессменов беспокоит настрой президента США Дональда Трампа по отношению к НАТО. На прошлой неделе The New York Times сообщала, что в течение 2018 году Трамп несколько раз заявлял своим советникам о намерении выйти из военно-политического блока. «Я серьезно отношусь к президенту Соединенных Штатов. Он не скрывал своего презрения к альянсу НАТО и своей готовности рассмотреть вопрос о выходе из него», – заявил представитель демократов.
«Этот законопроект… дает понять, что конгресс США по-прежнему верит в миссию НАТО и предотвратит любые недальновидные усилия» по одностороннему выходу США из альянса, подчеркнул лидер демократического большинства в Палате представителей Стени Хойер.
На июльском саммите НАТО Трамп критиковал коллег по блоку за низкое финансирование расходов, призывая увеличить его до 2% ВВП. Тогда несколько информагентств передали, что американский лидер пригрозил выходом США из НАТО. Комментируя эту тему на пресс-конференции, Трамп заявил: «Я, наверное, мог бы (выйти из НАТО), но в этом нет необходимости: сегодня партнеры решили увеличить (расходы) как никогда прежде». По информации Politico, Трамп заявил о дополнительно согласованных расходах альянса на сумму не менее $33 млрд.