Ամբողջ աշխարհում 262 մլն երեխա զրկված է դպրոց հաճախելուց, իսկ ընդհանուր առմամբ 617 մլն երեխա չգիտի գրել և հաշվել: Այդ մասին հայտնել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գերմանական հանձնաժողովը Բոննում, որտեղ հունվարի 24-ին նշվում էր Կրթության համաշխպարհային օրը:
Հանձնաժողովի ղեկավար Մարիա Բյոմերն այդ կապակցությամբ արձանագրել է խնդրի առկայությունը նաև Գերմանիայում: «Նախկինի պես ծնողների կրթությունը վճռական դեր ունի երեխաների բարձրագույն կրթություն ստանալու հարցում: Մենք պետք է ինտենսիվ ջանքեր գործադրենք, որպեսզի կրթության ոլորտում առկա հնարավորություններից օգտվեն նաև միգրացիոն արմատներով քիչ կրթված ընտանիքները»,-ասել է նա, գրում է Deutsche Welle-ն:
Մարիա Բյոմերը նաև նշել է ուսուցիչների աճող պակասը Գերմանիայում:
Միայն թոշակի անցնելու կապակցությամբ Գերմանիայում 2030-ին տարեկան լրացուցիչ 6800 ուսուցչի պակաս է լինելու: Իսկ եթե հաշվի առնենքմ դպրոցականների քանակի աճը, ապա արդեն 2020թ. տարրական դպրոցներում տարեկան 1300 ուսուցչի պակաս կլինի, իսկ 2025-ին՝ արդեն 3800 ուսուցչի պակաս տարեկան:

24 Январь 2019 - 08:47 AMT
Во всем мире 262 млн детей не имеют доступа к школам, в целом же, 617 млн детей не умеют ни читать, ни считать. Об этом сообщила Германская комиссия ЮНЕСКО в Бонне по случаю отмечаемого 24 января Всемирного дня образования.
Глава комиссии Мария Бёмер в этой связи констатировала наличие проблем и в Германии. «Уровень образования родителей по-прежнему имеет решающее значение для того, получат ли дети высшее образование. Мы должны приложить интенсивные усилия к тому, чтобы имеющимися возможностями в сфере образования пользовались и малообразованные семьи с миграционными корнями», – указала она, пишет Deutsche Welle.
Мария Бёмер констатировала также растущую нехватку учителей в Германии. Только из-за ухода большого числа преподавателей на пенсию, к 2030 году образуется дополнительный дефицит учителей в объеме 6800 преподавателей в год. А если учесть рост числа школьников, то уже к 2020 году дополнительный дефицит учительских кадров начальных школ увеличится на 1300 в год, а к 2025 году – почти на 3800 в год.