Ավստրալիայի ԱԳ նախարար Մերիս Փեյնը հայտարարել է, որ Կանբերան «ճանաչում և սատարում է Ազգային ժողովի նախագահ Խուան Գուաիդոյին, որը ժամանակավոր նախագահի պաշտոնն է զբաղեցնում, ըստ Վենեսուելայի սահմանադրության, մինչև ընտրությունների անցկացումը»:
Ավստրալիան նաև կոչ է արել Վենեսուելային «որքան հնարավոր է արագ անցում կատարել ժողովրդավարությանը», գրում է «Վեդոմոստին» The Guardian-ի վրա հղումով:
Ավստրալիան նաև «հորդորել է բոլոր կողմերին ակտիվ աշխատել իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ, ներառյալ վերադարձը ժողովրդավարության, օրենքի գերակայությունն ու ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությունը»,-ասել է Փեյնը:
Հունվարի 23-ին Վենեսուելայի Ազգային ժողովի նախագահ Խուան Գուաիդոն իրեն ժամանակվոր նախագահ է հռչակել: Որպես երկրի օրինական ղեկավար Գուաիդոյին արդեն ճանաչել են ԱՄՆ-ն, Լատինական Ամերիկայի որոշ երկրներ, Կանադան, Վրաստանը, Ալբանիան: Ցուցացարներին իր աջակցությունն է հայտնել նաև Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը: Կատարվող իրադարձությունները հակասահմանադրական է համարում Ռուսաստանը: Մադուրոյին աջակցություն է հայտնել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը:

Министр иностранных дел Австралии Мэрис Пэйн заявила о том, что Канберра «признает и поддерживает президента Национального собрания Хуана Гуайдо, который занимает пост временного президента в соответствии с конституцией Венесуэлы и до проведения выборов».
Также Австралия призывает Венесуэлу к переходу к демократии «как можно скорее», отметила Пэйн, пишут «Ведомости» со ссылкой на The Guardian.
Австралия призывает «все стороны конструктивно работать над мирным разрешением ситуации, включая возвращение к демократии, уважение верховенства закона и защиту прав венесуэльского народа», подчеркнула Пэйн.
23 января председатель Национальной ассамблеи Венесуэлы Хуан Гуайдо провозгласил себя временным президентом. Его, в частности, признали США, Канада, Бразилия, Аргентина, Колумбия и др. Поддержку Николас Мадуро получил со стороны России, Китая, Турции, Мексики и Боливии. Испания, Франция и Германия выдвинули ультиматум: они признают Гуайдо президентом Венесуэлы, если действующее правительство в течение восьми дней не объявит о проведении выборов.