Հայաստանը 62-րդ հորիզոնականում է 2019-ի աշխարհի ամենաանվտանգ երկրների վարկանիշում, ըստ Global Finance հանդեսի:
Ընդհանուր առմամբ հաշվարկվել է 128 երկրի անվտանգության գործակիցը: Հաշվի են առնվել զինված հակամարտության հավանականությունը, հանցավորության մակարդակը և քաղաքացիների անձնական անվտանգության մակարդակը, տնտեսական զարգացման մակարդակն ու տարերային աղետի հավանականությունը:
Հայաստանը 10.25 միավոր է հավաքել: Նույնքան ունեն Պարագվայն ու Չիլին: Հարևան Վրաստանը 49-րդն է, Ադրբեջանը՝ 71, Իրանը՝ 77:
ԱՊՀ երկրներից առաջատարը Ղազախստանն է՝ 44-րդ հորիզոնական: Թուրքիան և Ռուսաստանը զբաղեցրել են համապատասխանաբար 107-րդ և 108-րդ տեղերը:
Վարկանիշը գլխավորում է Իսլանդիան, երկրորդը Շվեյցարիան է, երրորդը՝ Ֆինլանդիան: Ամենաանվտանգ երկրների առաջին 20-յակում է եվրոպական 16 երկիր՝ լավ զարգացած տնտեսությամբ և առողջապահության լավ համակարգով: 20-յակի միայն 4 երկիր եվրոպական չէ՝ Քաթարը, Սինգապուրը, Նոր Զելանդիան և Կանադան:

30 Январь 2019 - 12:06 AMT
Армения заняла 62 место в рейтинге самых безопасных стран мира на 2019 год по версии журнала Global Finance.
Всего специалисты рассчитали индекс безопасности для 128 стран. При составлении рейтинга учитывалась вероятность военного конфликта, уровень преступности и личной безопасности граждан, уровень экономического развития и вероятность стихийного бедствия.
Армения набрала 10.25 баллов, столько же набрали Парагвай и Чили. Соседняя Грузия заняла 49 место, Азербайджан расположился на 71 месте, Иран – на 77-м. Из стран СНГ в списке лидирует Казахстан – 44 место. Турция и Россия заняли 107 и 108 места соответственно.
Первое место в рейтинге заняла Исландия. На втором месте оказалась Швейцария, на третьем – Финляндия.В первую двадцатку самых безопасных стран вошли 16 европейских государств с развитой экономикой и хорошей системой здравоохранения. И только 4 государства из первой двадцатки – Катар, Сингапур, Новая Зеландия и Канада – не являются странами Европы.