Ամերիաբանկի Տվյալների մշակման կենտրոնը ճանաչվել է որպես լավագույն լուծում «Տարվա նախագիծ» Global CIO պաշտոնական պորտալի կողմից անցկացվող մրցույթում:
Ամենամյա այս մրցույթին մասնակցել է ԱՊՀ երկրների ընկերությունների տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների 262 նախագիծ: Երեք անվանակարգերում հաղթող են ճանաչվում այն նախագծերը, որոնք ստանում են ամենաբարձր վարկանիշը՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը ներկայացնող ընկերությունների տնօրենների օնլայն քվեարկության արդյունքում:
Մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողության ժամանակ, որը տեղի է ունեցել հունվարի 30-ին Մոսկվայում, մրցանակը շնորհվել է Ամերիաբանկի ՏՏ և ավտոմատացման վարչության ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանին: Կենտրոնի նախագծումը և կառուցումն իրականացվել է «Սոֆթլայն» ընկերության կողմից, հայտնում է Ամերիաբանկի մամուլի ծառայությունը:
Ամերիաբանկի՝ 2017-ին կառուցված, բարձր տեխնոլոգիաներով հագեցած, ընդլայնման հնարավորություն ունեցող տվյալների մշակման նոր կենտրոնն ապահովում է բանկի բոլոր գործընթացների անխափան և արդյունավետ իրականացումը: Կենտրոնի ինժեներական համակարգերը համապատասխանում են հակահրդեհային պաշտպանության,անվտանգության և գործընթացների անընդհատության TIER III պահանջներին:

Центр обработки данных Америабанка признан в качестве лучшего решения в конкурсе «Проект года», проводимом официальным порталом Global CIO.
В этом ежегодном конкурсе приняли участие 262 проекта информационных и коммуникационных технологий из стран СНГ.Победителями в трех номинациях стали те проекты, которые получили самый высокий рейтинг в результате онлайн-голосования директоров компаний, представляющих ИТ-сектор.
На торжественной церемонии, состоявшейся 30 января в Москве, награда была вручена руководителю департамента информационных технологий и автоматизации Америабанка Шаваршу Восканяну. Проектирование и строительство центра осуществила компания Softline, сообщает пресс-служба Америабанка.
Новый высокотехнологичный и имеющий возможность расширения Центр обработки данных Америабанка, построенный в 2017 году, обеспечивает бесперебойную и эффективную реализацию всех банковских процессов. Инженерные системы Центра соответствуют требованиям TIER III по противопожарной защите, безопасности и непрерывности процесса.