Թուրքական դատարանը մեղադրանք է առաջադրել Ստամբուլում ԱՄՆ հյուպատոսության աշխատակից Մեթին Թոփուզին լրտեսության և կառավարության տապալման փորձի համար:
Դատավարությունը սկսվելու է մարտի 26-ին:
Դատարանը նաև որոշել է, որ Թոփուզը կալանքի տակ կմնա, գրում է Deutsche Welle-ն Anadolu-ի վրա հղումով:
Թուրքիայի դատախազությունը ցմահ բանտարկություն է պահանջում Թոփուզի համար: Մենի Թոփուզին մեղադրում են ընդդիմադիր ամերիկաբնակ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ կապերի մեջ: Անկարան Գյուլենին է պատասխանատու համարում 2016-ի ամռանը Թուրքիայում հեղաշրջման փորձի համար:
Մեղադրական եզրակացության մեջ ասվում է, որ Թոփուզն ակտիվ շփումներ է ունեցել թուրք ոստիկանների և դատախազների հետ, որոնք գլխավորում էին նախկին կառավարական պաշտոնյաների դեմ ընթացող հակակոռուպցիոն հետաքննությունը:
Թոփուզը, որը Թուրքիայի քաղաքացի է, ձերբակալվել է 2017-ի աշնանը, ինչը դիվանագիտական ճգնաժամ առաջացրեց Վաշինգտոնի և Անկարայի միջև: ԱՄՆ-ն ու Թուրքիան երկու ամսով կասեցրեցին վիզաների փոխադարձ տրամադրումը, սակայն հետո վերսկսեցին:

2 Февраль 2019 - 06:43 AMT
Суд в Турции предъявил обвинение сотруднику американского консульства в Стамбуле Метину Топузу в шпионаже и попытке свержения правительства. Процесс над ним начнется 26 марта.
Также суд постановил, что Топуз останется под арестом, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство Anadolu.
Прокуратура Турции требует пожизненного заключения для Топуза.
Метин Топуз обвиняется в связях с оппозиционным проповедником Фетхуллахом Гюленом, которого Анкара считает организатором попытки переворота в Турции в 2016 году. В обвинительном заключении сказано, что Топуз поддерживал «активные контакты» с турецкими полицейскими и прокурорами, которые возглавляли антикоррупционное расследование в отношении высших правительственных чиновников.
Метин Топуз, являющийся гражданином Турции, был задержан осенью 2017 года, это привело к дипломатическому кризису между Вашингтоном и Анкарой. США и Турция приостановили взаимную выдачу виз на два месяца, однако позднее возобновили ее.