«Տարեկանի արտում՝ անդունդի եզրին» («Փրկիչը տարեկանի արտում») հանրահայտ վեպի հեղինակ Ջերոմ Սելինջերի ընտանիքը մտադիր է հրատարակել ամերիկացի գրողի անտիպ գործերը:
Ինչպես հայտնել է գրողի որդին՝ Մեթ Սելինջերը, նա սկսել է աշխատել իր հոր տեքստերի վրա 2011-ին: Ըստ նրա, անտիպ գործերի ընթերցումն իր մոտ շատ հույզեր է առաջացրել, գրում է «Իզվեստիան» The Guardian-ի վրա հղումով:
Նա հավելել է, որ պատասխանատվություն է զգում ընթերցողի առջև այդ տեքստերը հրապարակելու առումով: Սակայն, նա չի բացահայտել հրտարակման նախապատրաստվող տեքստերի բովանդակությունը:
«Նա գրել է 50 տարի, անտիպ թողնելով գործերը, այնպես որ նյութերը շատ են»,-հավելել է գրողի որդին: Նա նաև ասել է, որ դրանք հրատարակելու համար տարիներ կպահանջվեն:
«Փրկիչը տարեկանի արտում»ստեղծագործության հայտնի դառնալուց հետո Սելինջերը սկսեց վարել մենակյաց կյանք՝ հրաժարվելով հարցազրույց տալ։ 1965 թվականից դադարեց տպագրվել՝ ստեղծագործելով ինքն իր համար։ Սելինջերն արգելք դրեց վաղ ստեղծագործությունների (մինչև «Լավ է բռնվում ձկնիկ-բանանիկը») վերահրատարակման վրա և կանխագելեց իր նամակների հրատարակումը։ Կյանքի վերջին տարիներին նա ապրում էր բարձր պարիսպներով առանձնատանը՝ Քորնիշում, Նյու Հեմփշիր՝ արտաքին աշխարհից կտրված։

Семья автора романа «Над пропастью во ржи» Джерома Сэлинджера намерена выпустить неопубликованные работы американского писателя.
Как сообщил сын писателя Мэтт Сэлинджер, он начал работать над текстами своего отца в 2011 году. По его словам, чтение неизданных работ вызвало у него много эмоций, пишут «Известия» со ссылкой на The Guardian.
Он добавил, что чувствует ответственность перед читателями за публикацию этих текстов. При этом Мэтт Сэлинджер не раскрыл содержание готовящихся к публикации работ.
«Он был человеком, который писал в течение 50 лет, не публикуясь, так что это много материала», – заявил сын писателя. Он также указал, что на издание работ уйдут годы.
Классик американской литературы XX века Джером Сэлинджер родился в 1919 году в Нью-Йорке. Известность писателю принес единственный изданный роман «Над пропастью во ржи» (1951). После этого Сэлинджер ушел в себя и на протяжении долгих лет вел жизнь затворника в своем небольшом доме в штате Нью-Гэмпшир.