Բրիտանիան, Իսպանիան և Շվեդիան ճանաչել են Խուան Գուաիդոյին Վենեսուելայի ժամանակավոր նախագահ: Եվրամիության համատեղ հայտարարությունը Գուաիդոյին նախագահ ճանաչելու մասին, եթե Մադուրոն չհայտարարի նոր նախագահական ընտրությունների մասին, արգելափակել է Իտալիան, գրում է «Վեդոմոստին» Politico-ի վրա հղումով:
«Մադուրոն մեր սահմանած 8 օրյա ժամկետում չհայտարարեց նախագահական ընտրություններ անցկացնելու մասին: Ուստի Միացյալ Թագավորությունը Խուան Գուաիդոյին է ճանաչում երկրի ժամանակավոր սահմանադրական նախագահ՝ մինչ օրինական ընտրությունների անցկացումը: Հուսով ենք, որ դա վերջ կդնի հումանիտար ճգնաժամին»,-գրել է Twitter-ում Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ջերեմի Հանթը:
Նմանատիպ հայտարարություն է արել Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչեսը: Գուաիդոյին սատարելու մասին է հայտարարել նաև Շվեդիայի ԱԳ նախարար Մարգոտ Վալստրեմը:
Փետրվարի 3-ին հրապարակվեց եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինիի և Ուրուգվայի նախագահ Տաբարե Վասկեսի համատեղ հայտարարությունը՝ Վենեսուելայի գծով Միջազգային շփման խմբի առաջին նիստի մասին, որը կայանալու է նախարարների մակարդակով Մոնտեվիդեոյում 2019-ի փետրվարի 7-ին:

Испания, Великобритания и Швеция 4 февраля объявили, что признают Хуана Гуайдо временным президентом Венесуэлы. Совместное заявление Евросоюза о признании Гуайдо в случае, если президент страны Николас Мадуро не объявит президентские выборы, заблокировала Италия, пишут «Ведомости» со ссылкой на Politico.
«Николас Мадуро не объявил о проведении президентских выборов в установленный нами восьмидневный срок. Поэтому Соединенное Королевство признает Хуана Гуайдо временным конституционным президентом до проведения законных выборов. Надеемся, что это приблизит конец гуманитарного кризиса», — написал в Twitter британский министр иностранных дел Джереми Хант.
С аналогичным заявлением выступил премьер Испании Педро Санчес. «Правительство Испании объявляет, что официально признало Хуана Гуайдо президентом Венесуэлы», — сказал он в Мадриде.
Министр иностранных Швеции Маргот Вальстрем также объявила, что власти ее страны решили признать Хуана Гуайдо законным временным президентом Венесуэлы. «В создавшейся ситуации мы считаем Гуайдо законным временным президентом и поддерживаем его», — заявила Вальстрем в эфире шведского телевидения.
3 февраля Европейская внешнеполитическая служба опубликовала совместное заявление главы европейской дипломатии Федерики Могерини и президента Уругвая Табаре Васкеса о первом заседании Международной контактной группы по Венесуэле на уровне министров в Монтевидео 7 февраля 2019 года.