Բրազիլիայում ամբարտակի փլուզման հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 134-ի, անհետ կորած է համարվում 199 մարդ: Գրեթե բոլոր զոհվածներն ու տուժածները հանքահորի աշխատակիցներ են:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր 99 զոհվածի մասին:
Փրկարարները հայտնել են, որ ոչ բոլոր մարմիններն է հնարավոր գտնել, սակայն, նրանք հավելել են, որ փրկարարական աշխատանքները շարունակվելու են «նույնիսկ եթե հարկ լինի աշխատել 4,5 կամ 6 ամիս»,-գրում է «Կոմերսանտը»:
Ամբարտակը պատկանում է Vale ընկերությանը՝ այդտեղ մետալուրգիական արդյունաբերության թափոններ պարունակող ջուր էր պահվում: Հունվարի 25-ին ամբարտակը փլուզվել է՝ ջրի հոսքերը թափվել են բնակելի տների վրա Բրումադինյու շրջանում:
Ըստ իշխանությունների, նմանատիպ բնութագրերով ամբարտակների կեսը Բրազիլիայում պատշաճ վիճակում չէ և դրանց մասնակի փլուզման հավանականությունը մեծ է:

Количество погибших в результате прорыва дамбы в Бразилии выросло до 134 человек. Без вести пропало 199 человек. Почти все погибшие и пострадавшие были сотрудниками шахты. Ранее сообщалось о 99 погибших.
Не все тела будут найдены, отметили спасатели, но, по их словам, поисковые работы продолжатся, «даже если придется работать четыре, пять или шесть месяцев», пишет «Ъ».
Прорыв дамбы, которая сдерживала воду с отходами металлургической промышленности, произошел 25 января на юго-востоке Бразилии, в районе муниципалитета Брумадинью. В результате аварии вытекли 3 млн куб. м отходов. При этом системы аварийного предупреждения не сработали.
Горнодобывающая корпорация Vale собирается закрыть десять плотин после ЧП в Бразилии. Как рассказал глава компании Фабио Швартсман, это уменьшит производство производства железной руды на 40 млн тонн в год.