Վենեսուելայի ղեկավար Նիկոլաս Մադուրոն փետրվարի 10-ին Միրանդա նահանգի Գուաիկայպուրոյի ռազմակայանում գլխավորել է երկրի պատմության մեջ ամենածավալուն զորավարժությունները, որոնք կոչվում են «Անգոստուրա 2019 200-ամյակը»:
Մադուրոյի հետ միասին զորավարժություններին հետևել են երկրի ՊՆ ղեկավար Վլադիմիր Պադրինո Լոպեսը, ինչպես նաև ԶՈՒ ռազմավարական գործողությունների հրամանատար Ռեմիջիո Սեբալյոսը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Նրանք, մասնավորապես, ստուգել են «Իգլա-Ս» շարժական զենիթահրթիռրային համալիրի օպերատիվ պատրաստականությունը, որը մշակվել է ռուս մասնագետների կողմից: Ստուգվել են նաև ԶՈւ-23 զենիթային կայանքները, որոնց արտադրությունը սկսվել է դեռևս ԽՍՀՄ-ում: Զորավարժություններին, որոնք կտևեն մինչև փետրվարի 15-ը, մասնակցում են երկրի զինված ուժերը, ինչպես նաև Բոլիվարի ազգային ոստիկանությունը:
«Բոլիվարի զինվորները կստիպեն» ԱՄՆ-ին թանկ վճարել «հայրենի Վենեսուելայի սուրբ հողին դիպչելու» ցանկացած փորձի համար, նշել է Մադուրոն՝բացելով զորավարժությունները:

11 Февраль 2019 - 06:32 AMT
Глава Венесуэлы Николас Мадуро 10 февраля на базе Гуаикайпуро (штат Миранда) возглавил самые масштабные в истории страны гражданско-военные учения, получившие название «Двухсотлетие Ангостуры 2019».
Наряду с Мадуро за маневрами наблюдали министр обороны страны Владимир Падрино Лопес, а также командующий стратегическими операциями ВС Венесуэлы Ремиджио Себальос, пишет Deutsche Welle.
Они, в частности, проверили оперативную готовность переносного зенитно-ракетного комплекса «Игла-С», разработанного российским конструкторским бюро в Коломне, а также спаренных зенитных установок ЗУ-23, производство которых было налажено еще в СССР.
В маневрах, которые продлятся до 15 февраля, принимают участие как вооруженные силы страны, так и Боливарианская национальная полиция.
«Солдаты Боливара заставят» США дорого заплатить за любую попытку «прикоснуться к священной земле венесуэльской Родины», отметил Мадуро, открывая учения.