Թուրքիայի 75-ամյա քաղաքացին նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հասցեին արած վիրավորական արտահայտությունների համար դատապարտվել է գիրք կարդալու:
Դատախազությունը նախագահին վիրավորելու մեղադրանքով հետաքննություն էր սկսել Ալի Շահին անունով մի քաղաքացու նկատմամբ՝ Ստամբուլի սրճարաններում Էրդողանի վերաբերյալ արած վիրավորական արտահայտությունների համար, հայտնում է Еrmenihaber-ը:
Ստամբուլի Անատոլական 8-րդ դատարանը որոշել է ազատ արձակել Շահինին նրա նկատմամբ փորձաշրջան կիրառելով, որի ընթացքում վերջինը պետք է կարդա դատարանի կողմից ներկայացված գրքերի ցանկը և կազմի դրանց համառոտագրերը:
24 գրքից կազմված ցուցակում կան Էրդողանի կենսագրությունը ներկայացնող, ինչպես նաև 2016 թվականի հեղաշրջման փորձի վերաբերյալ գրքեր: Ցանկում կան Աթաթուրքի ճառերի վերաբերյալ, ղուրանի, իսլամի ու այլ թեմաներով գրքեր:
Գիրք կարդալու դատապարտված քաղաքացին հայտնել է, որ իր փաստաբանը բողոքարկել է դատարանի որոշումը, սակայն ինքը որոշել է կարճ ժամանակում ձեռք բերել այդ գրքերը ու կարդալ:

13 Февраль 2019 - 14:10 AMT
В Турции суд приговорил 75-летнего гражданина за оскорбление президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана к чтению книг.
Прокуратура по обвинению в оскорблении Эрдогана инициировала следствие в отношении 75-летнего Али Шахина, который в одном из кафе в Стамбуле допустил оскорбительные высказывания в адрес президента, пишет Еrmenihaber.
Стамбульский суд решил освободить Шахина, установив для него испытательный срок, во время которого мужчина должен прочесть книги из составленного для него судом списка. После их прочтения он должен составить конспекты и предъявить суду.
В списке из 24 книг есть биография Эрдогана, а также книги о попытке путча в Турции в 2016 году.
Приговоренный гражданин сообщил, что его адвокат обжаловал решение суда, но он сам намерен в короткие сроки приобрести и прочесть эти книги.