Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն վստահ է, որ «աշխարհի ժողովուրդները» կսատարեն երկրին, եթե ԱՄՆ-ն ռազմական ներխուժման գնա:
«Եթե ԱՄՆ կայսրությունը հարձակվի Վենեսուելայի վրա, աշխարհի ժողովուրդները կսկսեն պայքարել Վենեսուելայի հետ միասին»,-ասել է նա՝ ելույթ ունենալով բժշկական համալսարանի շրջանավարտների առջև, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես ասել է Մադուրոն, Վենեսուելան հայտնվել է աշխարհաքաղաքական առճակատման էպիկենտրոնում, որտեղ մի կողմից ԱՄՆ-ն է, որը «ագրեսիվ, միակողմանի, կայսերական գործողությունների է դիմում, իսկ մյուս կողմից՝ նրանք, որքեր «հանդես են գալիս բազմակողմ ժողովրդավարական մոտեցման օգտին, որը հիմնվում է համերաշխության և ժողովրդների միջև երկխոսության վրա»:
Փետրվարի 18-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ելույթ ունենալով Ֆլորիդայի միջազգային համալսարանում, հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Վենեսուելայի հարցում «դիտարկում է բոլոր տարբերակներն այդ երկրում ներքաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծման համար:

Президент Венесуэлы Николас Мадуро выразил уверенность в том, что «народы мира» поддержат республику в случае вооруженного вторжения со стороны США.
«Если на Венесуэлу совершит нападение империя США, народы мира поднимутся и начнут сражаться с ней вместе», – отметил он, выступая перед выпускниками медицинского университета. Трансляция с этого мероприятия велась в Twitter главы государства.
Как подчеркнул Мадуро, Венесуэла оказалась в эпицентре геополитического противостояния между США, которые предпринимают «агрессивные, односторонние, имперские действия», и теми, кто выступает за «многосторонний демократический подход, основанный на согласии, гармонии и диалоге между народами мира», пишет ТАСС.
18 февраля президент США Дональд Трамп во время выступления в Международном университете штата Флорида в Майами, посвященном ситуации в Венесуэле, заявил, что США «рассматривают все варианты» для разрешения внутриполитического кризиса в республике.