ՀՀ տարածքում գտնվող ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի անձնակազմը բազմիցս հաստատել է իր առջև դրված խնդիրները լուծելու իր բարեխիղճ մոտեցումն ու բարձր ռազմական պատրաստվածությունը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ՌԴ դեսպանատանը Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ հրավիրված ընդունելության ժամանակ:
«Մեկ անգամ չէ, որ ասել եմ՝ ռուսական ներկայությունը հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում կարևոր զսպող գործոն է հանդիսանում ռազմական գործողությունների հավանական վերսկսման համար և նպաստում է տարածաշրջանում անվտանգության և իրավիճակի կայնունությանը», – ասել է Տոնոյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Այս կոնտեքտում Տոնոյանը կարևորել է երկկողմանի միջպետական համաձայնագրերի կյանքի կոչումը՝ Հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում միասնական պաշտպանական համակարգ ստեղծելուն և ՀՀ-ՌԴ Զինված ուժերի միասնական զորախմբին:
Դավիթ Տոնոյանը ԱՄԷ-ում IDEX-2019 սպառազինության ցուցահանդեսի ժամանակ հայտարարել էր, որՀայաստանը կարող է սպառազինության նոր վարկ ստանալ Ռուսաստանից, երբ ավարտին կհասցվի 100 մլն դոլարի ընթացիկ համաձայնագիրը:

The 102nd Russian military base deployed in Armenia has many times proved its readiness and conscientious approach toward solving issues it is facing, Armenia’s Defense Minister Davit Tonoyan said at a Russian embassy reception on Day of Homeland’s Defender on Thursday, February 21.
“I have said many times that the Russian presence in the Collective Security Caucasian region is an important restricting factor for possible resumption of military activities and for the promotion of regional security and stability,” Tonoyan said.
In this pre-context, Tonoyan stressed the importance of the implementation of bilateral inter-state agreements aimed at the creation of a joint defense system in the Collective security Caucasian region and joint Armenian-Russian armed troops.