Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) օպերատիվ կառավարման պակաս չկա, չնայած գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցում առկա տարաձայնություններին: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Դմիտրի Պեսկովը:
«Ոչ Կրեմլում, ոչ ՀԱՊԿ անդամների թվում ոչ մի ֆրուստրացիա չկա, ՀԱՊԿ-ում ղեկավարման վակուում ևս չկա»,-ասել է Պեսկովը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Կրեմլի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ գործում է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատարը:
«Կան որոշ տարաձայնություններ ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև, որոնք այժմ կարգավորվում են, այդ գործընթացը շարունակվում է»,-հավելել է Պեսկովը՝ նշելով, որ օպերատիվ կառավարման դեֆիցիտ ևս չկա:
Ռուսաստանյան «Կոմերսանտ» պարբերականը, անդրադառնալով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցին, նշել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անզիջում դիրքորոշման պատճառով կառույցը կարող է ևս մեկ տարի առանց գլխավոր քարտուղարի մնալ:ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության աղբյուրի փոխանցմամբ, ՀԱՊԿ-ում արդեն «համակերպվել են այն մտքի հետ, որ Հայաստանի դիրքորոշման պատճառով կազմակերպությունում դեռևս մեկ տարի գլխավոր քարտուղար չի լինելու»: Նա միևնույն ժամանակ նաև նշել է, որ կառույցը շարունակում է իր բնականոն աշխատանքը:
Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի ղեկավար Ստանիսլավ Զասի նշանակումը ձգձգվում է: Ավելի վաղ Զասի թեկնածությունը հաստատել են ՀԱՊԿ անդամ բոլոր երկրները՝ բացի Հայաստանից: Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անատոլի Գլազը հույս էր հայտնել, որ Փաշինյանը մոտ ժամանակներս կընդունի Զասին:

22 Февраль 2019 - 12:53 AMT
Дефицита оперативного управления в Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) нет, несмотря на разногласия по вопросу назначения генсека. Об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
«Ни в Кремле, ни среди членов ОДКБ никакой фрустрации не испытывают, и никакого вакуума руководства в ОДКБ нет», — сказал Песков, пишет РБК.
Представитель Кремля напомнил, что у организации есть исполняющий обязанность генсека.
«Есть некоторые разногласия среди членов ОДКБ, которые в настоящий момент урегулируются, этот процесс продолжается», — добавил Песков, отметив, что при этом нет дефицита оперативного управления.
Ранее «Коммерсантъ» со ссылкой на источник в МИД России писал, что ведомство исходит из того, что до начала 2020 года ОДКБ будет руководить исполняющий обязанности генсека. Источник, близкий к организации, также подтвердил изданию, что назначение ожидается только в следующем году.
Пост генсека ОДКБ занимал представитель Армении Юрий Хачатуров. В июле 2018 года ему предъявили обвинение в свержении совместно с другими лицами конституционного строя Армении в 2008 году, после чего он покинул свой пост. Исполняющим обязанности генсека ОДКБ был назначен его заместитель Валерий Семериков.
В начале ноября президент Казахстана Нурсултан Назарбаев сообщил, что к декабрьской встрече должно быть подготовлено предложение о выдвижении представителя Белоруссии. В декабре белорусский президент Александр Лукашенко одобрил кандидатуру госсекретаря Совбеза Белоруссии Станислава Зася Генсеком ОДКБ. Однако Армения пока не одобрила нового кандидата.