Վենեսուելայից հեռացած բնակիչների թիվը հասել է 3.4 մլն մարդու: Այդ մասին հայտնել է ՄԱԿ փախստականների գծով գերագույն հանձնակատարի վարչությունը և Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությունը (IOM): Դա բնակչության 10%-ից ավելի է:
2018-ին Վենեսուելայից օրական միջինը 5000 մարդ է հեռացել, գրում է «Վեդոմոստին»:
Փախստականների մեծ մասը ապաստանել է Լատինական Ամերիկայի երկրներում՝ մոտ 2.7 մլն, որից 1.1 մլն ընդունել է Կոլումբիան: Լատինամերիկյան երկրները բնակվելու իրավունք են տրամադրել 1.3 մլն վենեսուելացու, իսկ ավելի քան 390 000 մարդ փախստականի կարգավիճակ է հայցել վերջին 5 տարում, ընդ որում 232 000-ը միայն 2018-ին:
Վենեսուելացիները հեռանում են հայրենիքից խորացող տնտեսական ճգնաժամի պատճառով: Ըստ խորհրդարանի գնահատականի՝ գնաճը 2018-ին կազմել է գրեթե 1 700 000% և կարող է հասնել 10 000 000% 2019-ին, ըստ ԱՄՀ կանխատեսումների: Հատկապես սուր է վիճակը դեղորայքի և սննդի պարագայում, իսկ ՀՆԱ-ն Մադուրոյի կառավարման 6 տարում կրկնակի նվազել է: Այժմ իրավիճակը վատթարանում է նոր նախագահական ընտրություններ կազմակերպելու ընդդիմության ջանքերի ֆոնին:
Զանգվածային ակցիաները Վենեսուելայում սկսվել են հունվարի 21-ին: Ըստ ոչ կառավարական կազմակերպությունների, այս ընթացքում երկրում ձերբակալվել է 791 մարդ, զոհվել է 29-ը: Բողոքի ակցիաների ֆոնին երկրի ընդդիմադիր խորհրդարանի նախագահ Խուան Գուաիդոն, ԱՄՆ աջակցուևթյամբ, իրեն է հռչակել երկրի նախագահ: ԱՄՆ-ն և Լատինական Ամերիկայի երկրների մեծ մասը ճանաչել է նրան որպես օրինական ղեկավար: Կատարվող իրադարձությունները հակասահմանադրական է համարում Ռուսաստանը: Մադուրոյին աջակցություն է հայտնել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը: Մադուրոն մտադիր չէ հեռանալ Վենեսուելայինախագահի պաշտոնից: Նա հավելել է նաև, որ երբեք չի հրաժարվի իր հայրենիքի առջև ստանձնած պարտավորություններից:

Число жителей Венесуэлы, покинувших страну, достигло 3,4 млн человек. Об этом сообщили Управление верховного комиссара ООН по делам беженцев (UNHCR) и Международная организация по миграции (IOM). Это больше 10% населения.
В 2018 году в среднем примерно 5000 человек ежедневно покидали Венесуэлу в поисках лучшей жизни, пишут «Ведомости».
Больше всего эмигрантов находится в странах Латинской Америки – около 2,7 млн человек, из них свыше 1,1 млн человек приняла Колумбия. Латиноамериканские страны выдали вид на жительство примерно 1,3 млн венесуэльцев, а более 390 000 человек попросили статус беженцев за последние пять лет, причем свыше 232 000 человек – только в 2018 году. Поэтому UNHCR и IOM призвали страны региона усилить сотрудничество, чтобы обеспечить венесуэльских мигрантов необходимой поддержкой.
Венесуэльцы покидают родину из-за усугубляющегося экономического кризиса. По оценкам парламента – национальной ассамблеи, инфляция достигла почти 1 700 000% в прошлом году и может составить около 10 000 000% в этом году, прогнозирует МВФ. В стране острый дефицит медикаментов и продовольствия, а ВВП за шесть лет правления президента Николаса Мадуро снизился вдвое.
Сейчас ситуация ухудшается на фоне попыток оппозиции организовать новые президентские выборы. Лидер оппозиции Хуан Гуайдо 23 января провозгласил себя временным президентом, его поддержали более 50 стран. Также в конце января США ввели санкции против нефтяной госкомпании PDVSA, лишив режим Мадуро фактически единственного источника твердой валюты и препятствуя экспорту венесуэльской нефти. Но Мадуро продолжают поддерживать Россия, Китай, Турция, Куба и Мексика.