Վենեսուելայում աճում է դասալքության դիմող զինվորականների թիվը, որոնք թաքնվում են հարևան Կոլումբիայում: Ընդհանուր առմամբ ուժային կառույցների արդեն 270 ներկայացուցիչ է «փախել Վենեսուելային ղեկավար Մադուրոյի բռնապետությունից, հայտնում է Կոլումբիայի միգրացիոն գերատեսչությունը:
Դասալիք ոստիկաններն ու զինվորները «պաշտպանություն և օգնություն» են փնտրում Կոլումբիայում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Փետրվարի 23-ին և 24-ին սրվեց դիմակայությունը ընդդիմության և Մադուրոյի կառավարության միջև: Վենեսուելայի նախագահը փակել է սահմանները Բրազիլիայի և Կոլումբիայի հետ և ցուցումներ տվել ոստիկանությանն ու զինուժին՝ խոչընդոտելու հումանիտար օգնության առաքմանը բնակչությանը: Փորձելով կասեցնել այդ օգնության ներմուծումը, Մադուրոյին հավատարիմ զինվորականներն արցունքաբեր գազ են կիրառել: Բախումների արդյունքում Բրազիլիայի հետ սահմանին առնվազն 2 մարդ է սպանվել, իսկ Կոլումբիայի հետ սահմանին՝ 100-ավոր մարդիկ են վիրավորվել:
Ինքը Մադուրոն մեղադրում է ԱՄՆ-ին Հարավային Ամերիկայում պատերազմ հրահրելու մեջ: «Նրանք փորձում են ճգնաժամ առաջացնել քաղաքական սրացում հրահրելու նպատակով, որը կարող է արդարացնել ռազմական ներխուժումը Վենեսուելա»,-հայտարարել է երկրի ղեկավարն ամերիկյան ABC News-ին:

Растет число дезертировавших венесуэльских военных, которые укрываются в соседней Колумбии. Всего уже 270 представителей силовых структур «бежали от диктатуры главы Венесуэлы Николаса Мадуро», сообщило колумбийское миграционное ведомство.
Дезертировавшие полицейские и солдаты ищут «защиты и помощи», утверждают в Колумбии, пишет Deutsche Welle.
23 и 24 февраля противостояние между силами оппозиции и правительством Мадуро серьезно обострилось. Глава Венесуэлы закрыл границы страны с Бразилией и Колумбией и дал указание полиции и вооруженным силам воспрепятствовать поставкам гуманитарной помощи населению. Пытаясь предотвратить ее доставку в Венесуэлу, подконтрольные Мадуро военные отряды применили на границах слезоточивый газ. В результате столкновений с военными на границе с Бразилией были убиты минимум два человека, а на границе с Колумбией ранены сотни людей.
Сам Мадуро обвиняет США в намерении развязать войну в Южной Америке. «Они пытаются породить кризис с целью политической эскалации, которая могла бы оправдать военное вторжение в Венесуэлу», – заявил глава страны в интервью американскому каналу ABC News. По мнению Мадуро, США нацелены на венесуэльскую нефть, ради которой готовы «развязать войну». В Вашингтоне заявили о поддержке временного президента Венесуэлы Хуана Гуайдо.