ՀՀ-ից Բուլղարիա 2017-2018 թվականներին արտահանվել է մոտ $155 հազար մաքսային արժեքով զենք։
Ըստ Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանակարգի, արտահանված զենքը 9301 ապրանքախմբին է պատկանել։ Նշված ապրանքախմբի մեջ է մտնում զենքի ու մարտական տեխնիկայի մի քանի զինատեսակ՝ ավտոմատները, գնդացիրները, դիպուկահար հրացանները, մի շարք այլ զինատեսակներ, նաև՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ, ինչպիսիք են հրետանին, հակատանկային միջոցները և այլն։
Զենքի մասերն, արկերն ու փամփուշտներն անցնում են այլ ապրանքախմբերով:
2017 թվականին ՀՀ-ից Բուլղարիա արտահանվել է 65 հատ, 2018-ին՝ 240 հատ նմուշ, համապատասխանաբար $32.5 հազար և $122 հազար մաքսային արժեքով։
Դատելով քանակից ու գնից, կարելի է ենթադրել, որ խոսքը գնում է ոչ թե խոշոր զինատեսակների, այլ կամ հրազենի, կամ թեթև նռնականետների մասին։
Վերջին տարիների խոշորագույն նմանատիպ գործարքն 2014-ին էր գրանցվել, երբ ՀՀ-ից Կոնգո մոտ $1.5 մլն զենք էր արտահանվել։ ՊՆ-ն այն ժամանակ հաստատել էր տեղեկությունը՝ չհայտնելով, սակայն, գործարքի մասին որևէ մանրամասներ։
Հատկանշական է, որ ՀՀ-ն 2017 թվականին Բուլղարիայից 1000-ից ավել գնդացիր է գնել, ինչի մասին Սոֆիան հայտնել էր ՄԱԿ Սովորական սպառազինությունների ռեգիստրին։

Armenia exported weapons worth $155,000 to Bulgaria in 2017-2017, information published by the State Revenue Committee reveals.
The armament shipped abroad fall under the category of automatic firearms, machine guns, sniper rifles, as well as large caliber weapons, such as artillery and anti-tank supplies.
65 units of unspecified weapons were delivered in 2017 and 240 units in 2018 and were worth $32,500 and $122,000, respectively.
Based on the price and quantity of the supplies sent to Bulgaria, firearms or light grenade launchers were exported, rather than large-caliber weapons.
As reported earlier, the Democratic Republic of Congo received Armenian ammo with a $1.468.000 customs value back in 2014.
Bulgaria, in turn, delivered 1094 units of light machine guns to Armenia in 2017, according to the UN Register of Conventional Arms.