Ռեժիսոր Ալեխանդրո Գոնսալես Ինյարիտուն կգլխավորի Կաննի 72-րդ կինոփառատոնի ժյուրին, որը տեղի կունենա մայիսին: Այդ մասին հայտնել է փառատոնի կազմկոմիտեն:
«Իմ կարիերայի սկզբից ի վեր Կաննի կինոփառատոնը շատ կարևոր էր ինձ համար: Ես շատ շոյված եմ և ուրախ եմ վերադառնալ այստեղ և անսահման հպարտ եմ՝ նախագահելու ժյուրին»,-ասել է ռեժիսորը՝ հավելելով, որ «կինոն դա մոլորակի երակներն են, իսկ փառատոնը՝ սիրտը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Անհավանական է, որ Ալեխանդրո Գոնսալես Ինյարիտուն համաձայնություն է տվել գլխավորելու ժյուրին: Առաջին անգամ Կաննի փառատոնի նախագահը մեքսիկացի դերասան կլինի: Կաննում ամեն տեսակի կինո են ընդունում, և «Բաբելոն» ֆիլմի հեղինակի ներկայության շնորհիվ մենք կմեծարենք մեքսիկական կինոն»,-ասվում է փառատոնի նախագահի և գլխավոր տնօրենի համատեղ հայտարարության մեջ:
2019-ին Կաննի կինոփառատոնը կանցնի մայիսի 14-25-ը:
Ալեխանդրո Գոնսալես Ինյարիտուն հայտնի մեքսիկացի ռեժիսոր է, սցենարիստ և պրոդյուսեր: Նա առաջին մեքսիկացին է, որը 2006-ին արժանացել է Կաննի կինոփառատոնի մրցանակին «Լավագույն ռեժիսոր» անվանակարգում և առաջին մեքսիկացին է, որը ներկայացվել է «Օսկարի» նույն անվանակարգում «Բաբելոն» ֆիլմի համար:
Ինյարիտուն կրկնակի օսկարակիր է որպես լավագույն ռեժիսոր 2015 և 2016թթ., «Բերդմեն» և «Վերապրածը» ֆիլմերի համար: «Վերապրածը» ֆիլմի համար նա նաև «Ոսկե գլոբուս» է ստացել ռեժիսորական աշխատանքի համար:

Alejandro G. Iñárritu has been named president of the Cannes Film Festival jury, Variety reports.
The Oscar-winning director of “Birdman” and “The Revenant” will be the first Mexican artist to chair the panel. Iñárritu has a long history with Cannes, starting with his debut feature, “Amores Perros,” in 2000, and last attended two years ago with his critically acclaimed virtual reality experience “Carne y Arena” in the official selection.
“Cannes is a festival that has been important to me since the beginning of my career,” Iñárritu said in a statement. “I am humbled and thrilled to return this year with the immense honor of presiding over the jury.”
He added: “Cinema runs through the veins of the planet, and this festival has been its heart. We on the jury will have the privilege to witness the new and excellent work of fellow filmmakers from all over the planet. This is a true delight and a responsibility that we will assume with passion and devotion.”
Pierre Lescure, the president of the festival, and Thierry Frémaux, its artistic director, praised Iñárritu as “not only a daring filmmaker and a director who is full of surprises [but] also a man of conviction, an artist of his time.” They noted that it was “very rare” for Iñárritu to agree to participate on a jury.